Mateusz Morawiecki musi sprostować wypowiedź o smogu [WIADOMOŚCI DNIA]

Mateusz Morawiecki musi sprostować wypowiedź o smogu

Krakowski sąd apelacyjny zdecydował, że Mateusz Morawiecki musi sprostować w prasie, telewizji i mediach społecznościowych wypowiedź w sprawie smogu. 14 października podczas konwencji PiS w Krakowie premier powiedział, że "poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem (Krakowem), nie zrobili nic lub prawie nic" w walce ze smogiem. W pierwszej instancji sąd uznał, że wypowiedź premiera jest oceną, a nie stwierdzeniem faktu. Prezydent Krakowa odwołał się od tego postanowienia, a sąd wyższej instancji przyznał mu dziś rację.

Premier ma 48 godzin na opublikowanie sprostowania na antenie TVP Info oraz Polsat News, w lokalnym dodatku "Gazety Wyborczej" w Krakowie, w "Dzienniku Polskim", "Gazecie Krakowskiej", oraz na profilu facebookowym Prawa i Sprawiedliwości.

Będzie śledztwo prokuratury w sprawie budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego

Będzie śledztwo w sprawie ustanowienia placu Piłsudskiego terenem zamkniętym oraz umieszczenia na tym terenie pomnika Lecha Kaczyńskiego - poinformowało Radio ZET. Sąd nakazał prokuraturze wszcząć śledztwo w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przez Mariusza Błaszczaka, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Zdzisława Sipierę, wojewodę mazowieckiego.

To reakcja na zażalenie warszawskiego ratusza, który chciał, by prokuratura sprawdziła, czy decyzje dotyczące pomnika podjęto zgodnie z prawem.

PiS nie weźmie udziału w marszu 11 listopada

Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie wezmą udziału w marszu 11 listopada - ogłosiła rzeczniczka partii Beata Mazurek. Dzień wcześniej o rezygnacji z uczestnictwa w organizowanym przez narodowców marszu poinformowali prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Chcieliśmy, aby był to marsz ponad podziałami politycznymi, bez partyjnych oznaczeń. Chcieliśmy, by nas wszystkich łączyły wyłącznie biało-czerwone barwy, na co niestety nie zgodzili się organizatorzy - napisała na Twitterze Beata Mazurek.

Zabójstwo Pauliny D. z Łodzi. Jest list gończy i rysopis podejrzanego

39-letni Mamuk Khetsuriani jest podejrzany o zabójstwo 28-letniej łodzianki Pauliny D. na tle seksualnym. Za mężczyzną, który zdaniem policji przebywa w Gruzji, wydano list gończy. Policja opublikowała rysopis oraz zdjęcie podejrzanego.

Dotychczas w związku ze sprawą zabójstwa Pauliny D. zatrzymano i postawiono zarzuty trzem osobom. 44-letnia Białorusinka, a także obywatele Gruzji (38-letni i 41-letni) są podejrzani m.in. o zacieranie śladów i zatajenie zbrodni.

28-letnia Paulina D. zaginęła w sobotę 20 października. Jej ciało odnaleziono w piątek 26 października.

Niemcy: pielęgniarz z nudów zabił 100 pacjentów. "Anioł Śmierci" przyznał się do winy

41-letni pielęgniarz Niels H. przyznał się przed niemieckim sądem do zabicia 100 pacjentów w latach 1999-2002 i 2003-2005 w miejscowości Oldenburg.

Niels H. został zatrzymany w 2005 r. po tym, jak przyłapano go na podawaniu pacjentowi nieprzepisanego leku. Za próbę zabójstwa skazano go w 2008 r. na karę 7,5 roku więzienia. W 2015 r. został skazany na dożywocie po tym, jak udowodniono mu zamordowanie sześciu pacjentów.

Według prokuratury Niels H. zabijał swoich pacjentów z nudów, a także po to, by zademonstrować swoje umiejętności w zakresie reanimacji.

Czarzasty o SLD: 'Mamy elektorat głównie antypisowski'. Prezydenta nazywa 'łupieżcą'

Więcej o: