TK zdecyduje o składkach ZUS; nowe informacje o Fort Trump[WIADOMOŚCI DNIA]

Dzisiaj ruszają negocjacje PE z państwami UE o budżecie

Rozpoczynają się negocjacje między Parlamentem Europejskim a krajami członkowskimi w sprawie budżetu unijnego na przyszły rok. Negocjacje są konieczne, ponieważ kraje wspólnoty sprzeciwiły się projektowi budżetu, który Europarlament przyjął w ubiegłym tygodniu.

Parlament Europejski i kraje członkowskie na znalezienie kompromisu mają czas do 19 listopada.

TK zdecyduje ws. limitu składek na ZUS

Trybunał Konstytucyjny zajmie się zniesieniem limitu składek na ZUS (planowany początek o 10). Sędziowie zrobią to na wniosek prezydenta.

Przepisy przygotowane przez resort rodziny znoszą limit składek sięgający 30 przeciętnych pensji. Skutek? Lepsza kondycja finansów publicznych w najbliższym czasie, ale większe wydatki w przyszłości.

Szef MON w USA. Co dalej z Fort Trump?

Po wizycie w Białym Domu minister Mariusz Błaszczak wyraził optymizm w sprawie utworzenia w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich. Po spotkaniu z Johnem Boltonem szef MON powiedział, że usłyszał słowa poparcia dla propozycji utworzenia w Polsce stałej bazy wojsk USA. Minister przekonywał, że zaproponowane przez Polskę 2 miliardy dolarów na dofinansowanie utworzenia Fortu Trump to dobra inwestycja w bezpieczeństwo Polski.

Rozmowa dotyczyła także zakupów amerykańskiego uzbrojenia i układu o eliminacji rakiet średniego zasięgu.

Rząd zajmie się m.in. prawem lotniczym i dłużnikami alimentacyjnymi

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu (początek o godzinie 10-tej) zajmie się projektem ustawy, który przewiduje między innymi podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego od października przyszłego roku do poziomu 800 złotych. W ustawie jest także mowa o aktywizacji zawodowej dłużników alimentacyjnych.

Ministrowie zajmą się również projektem nowelizacji ustawy - Prawo lotnicze.

Pogoda we wtorek. Będzie dużo cieplej

Pogoda we wtorek przyniesie o wiele wyższą temperaturę niż w poniedziałek. Mieszkańcy niektórych województw mogą się spodziewać przelotnych opadów deszczu i silnego wiatru.

Więcej o: