Wyrok w trybie wyborczym Majchrowski kontra Morawiecki; Tęczowy Piątek w szkołach [WIADOMOŚCI DNIA]

Wyrok ws. wypowiedzi Mateusza Morawieckiego

Krakowski sąd wyda wyrok w trybie wyborczym w związku z pozwem, który prezydent miasta Jacek Majchrowski złożył przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Majchrowski domaga się sprostowania słów, które szef rządu powiedział podczas konwencji PiS w stolicy Małopolski. - Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili [w sprawie ochrony powietrza - red.] nic lub prawie nic - mówił Morawiecki.

Tęczowy Piątek w kilkuset polskich szkołach

W ponad 200 szkołach zorganizowany będzie dziś Tęczowy Piątek, inicjatywa promowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. W placówkach zawisną m.in. plakaty dotyczące akceptacji wobec uczniów LGBT, będą prowadzone także pogadanki na lekcjach. Akcji sprzeciwia się m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szefowa resortu Anna Zalewska twierdzi, że do jej przeprowadzenia konieczna jest zgoda rodziców.

Strajk pracowników LOT-u

Trwa dziesiąty dzień strajku pracowników PLL LOT. Domagają się m.in. przywrócenia regulaminu wynagradzania z 2010 roku. Chcą też powrotu do pracy wszystkich osób zwolnionych w wyniku strajku, który władze spółki uważają za nielegalny. Odwołano już kilkanaście lotów. Jak podaje TOK FM, w Warszawie odwołano przyloty ze Szczecina, Budapesztu i Pragi, a według "GW" z Krakowa nie wyleci dziś samolot do Chicago.

Głosowania w Senacie

Dziś ostatni dzień 66. posiedzenia Senatu. Porządek obrad ma zostać rozszerzony o cztery ustawy przyjęte w tym tygodniu przez Sejm, w tym m.in. dotyczącą ustanowienia 12 listopada bieżącego roku dniem wolnym od pracy. Ostatnia budzi duże wątpliwości nie tylko opozycji, ale również senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Strajk generalny we Włoszech

We Włoszech rozpoczyna się 24-godzinny strajk generalny zorganizowany przez branżowe związki zawodowe. Włoskie media przestrzegają przed chaosem komunikacyjnym. Przyczyną strajku są żądania płacowe, protest przeciwko projektowi budżetu na przyszły rok, ustawie emerytalnej i nierównościom społecznym.

Grecja. Trzęsienie ziemi

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło Grecję. Nie ma doniesień o poszkodowanych ani zniszczeniach. Epicentrum wstrząsów było na Morzu Jońskim, w odległości 124 kilometrów od miasta Patras na półwyspie Peloponez, na głębokości ponad 16 kilometrów od dna morza. Początkowo informowano, że trzęsienie ziemi miało magnitudę 7. Nastąpiły po nim wstrząsy wtórne o magnitudzie 5,2.

Pogoda w piątek

Pogoda w piątek będzie dla nas nieco łaskawsza. Nie możemy spodziewać się wzrostu temperatury, ale deszcz i wiatr będą lżejsze. Najchłodniej będzie na wschodzie kraju. Tam temperatura nie przekroczy 8 stopni. Nieco lepiej będzie w centrum i na zachodnie Polski - termometry wskażą około 10 stopni, a w okolicach Wrocławia nawet 12.

Więcej o: