Duda spotka się z Merkel; rusza Sejm [WIADOMOŚCI DNIA]

PKW może dziś podać wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza kontynuuje liczenie głosów oddanych w wyborach samorządowych. Oficjalne wyniki możemy poznać już dzisiaj, chociaż jak zaznaczają członkowie komisji jest to optymistyczny scenariusz. Jak zaznaczył wiceprzewodniczący PKW - sędzia Sylwester Marciniak - podanie oficjalnych wyników może opóźnić nawet pojedynczy protokół.

Posiedzenie Sejmu i danina solidarnościowa

O 10:00 początek dwudniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi rządowym projektem ustawy o powołaniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze do Funduszu mają wpływać od najlepiej zarabiających - w formie tak zwanej daniny solidarnościowej. Chodzi o osoby, których dochody w roku podatkowym przekroczą milion złotych. Według szacunków rządu, takich osób w Polsce w 2019 roku będzie około 21 tysięcy. Wysokość daniny ma wynieść 4 procent od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych.

Andrzej Duda spotka się z Angelą Merkel

Andrzej Duda spotka się dzisiaj z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Polski prezydent ma z niemieckimi politykami rozmawiać przede wszystkim o najważniejszych sprawach związanych z Unią Europejską. W planach są jednak także rozmowy o wzajemnych relacjach. Chodzi m.in. o kwestię budowanego właśnie gazociągu Nord Stream 2. Polska i kilka innych krajów regionu sprzeciwia się rosyjsko-niemieckiej inwestycji.

Posiedzenie komisji ds. Amber Gold

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold zaplanowała na 10.30 posiedzenie zamknięte poświęcone sprawom formalnym. To pierwsze spotkanie członków komisji od przeszło miesiąca. Posłom pozostał do przesłuchania ostatni z wezwanych świadków - były premier Donald Tusk. Pierwotnie przewodniczący Rady Europejskiej miał złożyć zeznania 2 października. Jednak termin przesłuchania został przesunięty przez przewodniczącą Małgorzatę Wassermann na 5 listopada.

GUS poda dane o bezrobociu

Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o poziomie bezrobocia we wrześniu. Z przedstawionych na początku miesiąca szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynikało, że utrzymało się na poziomie z sierpnia i wyniosło 5,8 procent. Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki uważa, że informacje GUS-u potwierdzą odczyt resortu pracy.

Więcej o: