TSUE zawiesza ustawę o SN; katastrofa kolejowa w Indiach [WIADOMOŚCI DNIA]

TSUE zawiesił niektóre przepisy ustawy o SN

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o zawieszeniu przepisów dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. W efekcie sędziowie, którzy zostali pozbawieni stanowisk, mają wrócić do pełnienia obowiązków. Polski rząd ma miesiąc na przedstawienie TSUE wszystkich środków, które zostaną podjęte w celu zastosowania się do decyzji Trybunału. Według MSZ decyzja TSUE "ma charakter prowizoryczny". Jarosław Kaczyński zapowiedział na wiecu wyborczym w Zamościu, że Polska będzie odwoływać się od tej decyzji.

TVP opublikowało podsumowanie taśm. Próbowało powiązać je z Trzaskowskim

TVP.info opublikowało film, na którym redakcja "podsumowuje" upublicznione ostatnio nagrania z restauracji "Sowa i Przyjaciele". Na samym początku wykorzystano wizerunek Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy, który w jednym z warszawskim mieszkań próbował skleić okno taśmą. Następnie pojawia się pytanie: "A jak z taśmą radzą sobie koledzy Rafała Trzaskowskiego?". Film wywołał wiele negatywnych komentarzy.

Boloński sąd utrzymał wyrok na Kongijczyka, który zaatakował polskich turystów w Rimini

W piątek rano odbył się proces apelacyjny mężczyzny, który został skazany za atak na polskich turystów w Rimini latem 2017 roku. Obrońcy wnioskowali o uniewinnienie lub zmniejszenie kary m.in. z powodu traumatycznego dzieciństwa Kongijczyka. Twierdzili również, że padł on ofiarą zmowy trzech innych uczestników napadu. Sąd w Bolonii mimo wszystko podtrzymał wyrok sądu I instancji. Mężczyzna spędzi w więzieniu 16 lat.

Co najmniej 50 osób zginęło w Indiach w katastrofie kolejowej

W miejscowości Amritsar w Indiach doszło do katastrofy kolejowej. W obserwujących obchody religijnego święta Dasara wjechał rozpędzony pociąg. Oprócz przynajmniej 50 ofiar śmiertelnych, około 200 osób zostało rannych.

Turecka policja rozszerzyła obszar poszukiwań ciała Dżamala Chaszodżdżiego

Śledczy prowadzący sprawę prawdopodobnej śmierci saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego postanowili powiększyć obszar poszukiwań zaginionego dziennikarza. Z analizy trasy pokonanej przez saudyjskie furgonetki dyplomatyczne w dniu zniknięcia mężczyzny wynika, że ciało mogło zostać porzucone poza Stambułem, na terenie Lasu Belgradzkiego.

Więcej o: