PiS traci w nowym sondażu; Ziobro pyta TK o unijne przepisy [WIADOMOŚCI DNIA]

Ziobro pyta TK o zapis w Traktacie o funkcjonowaniu UE

Prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie części przepisów Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi o przepisy pozwalające krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ziobro powołuje się na orzecznictwo niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Jednak według politolog dr hab. Renaty Mieńkowskiej-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego, nie można porównywać polskiego wniosku i niemieckich wyroków.

Nowy sondaż. Poparcie dla PiS stopniało o 5 pkt. proc.

Według nowego sondażu CBOS PiS (razem z Solidarną Polską i Porozumieniem) mógłby liczyć na 29 proc. głosów. Koalicja Obywatelska, złożona z PO, Nowoczesnej i Inicjatywy Polska, zdobyłaby 16 proc., zaś PSL i Bezpartyjni Samorządowcy - po 7 proc. Kukiz'15 otrzymałby 5 proc. głosów. Poparcie dla koalicji z PiS na czele jest o 5 punktów procentowych mniejsze niż we wrześniu.

Wybuch bomby i strzały na Krymie

W ataku w Kerczu na Półwyspie Krymskim zginęło co najmniej 18 osób. Wśród ofiar są uczniowie miejscowego technikum i pracownicy szkoły. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Wstępne oględziny wskazują, że ofiary zginęły wskutek ran postrzałowych. Siergiej Aksjonow, szef prorosyjskich władz Krymu oznajmił, że za atak odpowiedzialny jest 18- letni student tego koledżu - Władysław Rosliakow, który popełnił samobójstwo. Rosyjski Komitet Śledczy uznał, że atak w szkole na Krymie to morderstwo, nie akt terroru.

Wojewoda chce, by Hanna Zdanowska zrezygnowała z kandydowania

Wybory samorządowe 2018. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau na konferencji poświęconej skazanej za poświadczenie nieprawdy prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej powiedział, że "osoba taka nie może w sposób trwały być prezydentem miasta". Wezwał ją także do rezygnacji z ubiegania się o stanowisko. Na sali słychać było oburzone reakcje.

Nowe fakty ws. morderstwa dziennikarza w Turcji

Turecka prorządowa gazeta "Yeni Safak" opublikowała treść nagrania audio, na którym najprawdopodobniej słychać wydarzenia z ostatnich minut przed śmiercią saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Wszystko wskazuje na to, że mężczyźnie odcięto głowę, a wcześniej palce. Ostatecznie jego ciało zostało rozczłonkowane.

 

Więcej o: