Duda podpisze nowelizację ustawy o weteranach, szczyt UE ws. brexitu [WIADOMOŚCI DNIA]

Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o weteranach

Prezydent Andrzej Duda o godzinie 15:30 w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie podpisze nowelizację ustawy o weteranach oraz rozporządzenie dotyczące podwyżek dla żołnierzy. Prezydentowi będzie towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak. To na wniosek ministra obrony ustalono wyższy wskaźnik kwoty bazowej, na podstawie którego oblicza się przeciętne wynagrodzenie żołnierzy zawodowych. Dzięki rozporządzeniu z nowym wskaźnikiem, wojskowi będą zarabiać od przyszłego roku średnio o kilkaset złotych więcej.

Nowelizacja zmodyfikowała też definicję weterana. O nadanie takiego statusu będą się mogli ubiegać także żołnierze, którzy uczestniczyli wiele razy w krótszych misjach, niż przewidywała dotychczas obowiązująca ustawa z 2011 roku.

Obecnie status weterana posiada ponad 19,5 tysiąca osób, a status weterana poszkodowanego - blisko 800 uczestników misji zagranicznych.

 Unijny szczyt ws. brexitu

Na rozpoczynającym się w Brukseli dwudniowym szczycie, europejscy przywódcy będą negocjować w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rokowania załamały się w niedzielę, bo Bruksela i Londyn nie umiały się porozumieć, co zrobić, by uniknąć po brexicie kontroli towarów na granicy między Republiką Irlandii a Irlandii Północną.
Dziś europejscy przywódcy najpierw wysłuchają premier Wielkiej Brytanii Theresy May, a następnie już bez niej, na kolacji będą rozmawiać o możliwości przełamania impasu. Szczegółowy stan rokowań przedstawi unijny negocjator Michel Barnier.

Ćwiczenia wojskowe Patrol 18: chemiczny atak terrorystyczny

Dziś kolejne ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Patrol 18. Ich scenariusz zakłada chemiczny atak terrorystów na terminal towarowy warszawskiego lotniska. Wojsko, policja, straż pożarna i inne służby mundurowe będą sprawdzać procedury i współdziałanie w sytuacji próby nadania niebezpiecznej przesyłki.
Podpułkownik Krzysztof Budyn z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń powiedział IAR, że według planów, terroryści po nieudanej próbie nadania przesyłki, detonują ją i dochodzi do skażenia. Zadaniem służb jest nie tylko unieszkodliwienie terrorystów, ale też zabezpieczenie terenu, aby substancje szkodliwe nie zostały przeniesione poza teren lotniska.

Rano wojsko i inne służby będą też ćwiczyć wyławianie przez cywilny statek bojowego środka trującego w pobliżu portu w Dziwnowie.

Rzeszów. Zjazd Polaków Ratujących Żydów

W Rzeszowie rozpocznie się III Zjazd Polaków Ratujących Żydów. Spotkanie zainauguruje (godz.18.00) uroczysta msza święta w rzeszowskiej Farze.
Udział w Zjeździe zapowiedziało około siedemdziesięciu osób, które z racji podeszłego wieku przyjadą do Rzeszowa ze swoimi opiekunami. Wśród nich będą: Marianna Krasnodębska z Lublina oraz Anna Stupnicka-Bando i Tadeusz Stankiewicz z zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
W Polsce za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci. Życie straciło w ten sposób dwa i pół tysiąca Polaków, wśród nich 8-osobowa rodzina Ulmów z Markowej, których imię nosi Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w tej wsi pod Łańcutem. Dla wielu z uczestników Zjazdu będzie to okazja do zwiedzenia placówki, bo w piątek nastąpi oficjalne otwarcie Sadu Pamięci, miejsca poświęconego Polskim Sprawiedliwym.

GUS o produkcji przemysłowej we wrześniu

Główny Urząd Statystyczny poinformuje o produkcji przemysłowej we wrześniu.
Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego uważa, że należy się spodziewać gorszego odczytu niż w sierpniu, kiedy wskaźnik ten liczony rok do roku wzrósł o 5 procent. Ekspert wyjaśnił, że poprzedni miesiąc miał o jeden dzień roboczy mniej niż przed rokiem. "Drugi czynnik to fakt, że od naszego głównego partnera handlowego, czyli z Niemiec raczej dochodzą niekorzystne informacje" - powiedział Łukasz Bugaj. Wskazał poza tym na negatywny trend w przypadku krajowego wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu. Dane GUS poznamy o 10.00.

Pogoda na środę: wiosenna aura nas nie opuści

Dobra wiadomość: środa będzie kolejnym ciepłym dniem. W ciągu dnia temperatura wyniesie od 19 do 21 stopni na Dolnym Śląsku. Pełna prognoza pogody na środę tutaj >>>

Więcej o: