Wybory samorządowe 2018 - są nowe sondaże; nie żyje Paul Allen [WIADOMOŚCI DNIA]

Ostatnia prosta przed wyborami samorządowymi 2018 - politycy nie próżnują

Do wyborów samorządowych 2018 już tylko kilka dni, więc kampania nabrała zawrotnego tempa. Dziś m.in. konferencje i briefingi kandydatów na prezydenta Warszawy: Patryka Jakiego, Rafała Trzaskowskiego i Jana Śpiewaka (wszystkie o godz. 9), później także konferencje Jacka Wojciechowicza oraz szefostwa PO i Nowoczesnej. O godz. 12 natomiast spotkanie Jarosława Kaczyńskiego podczas briefingu prasowego.

Wybory samorządowe 2018. Nowe sondaże

Na ostatniej prostej przed wyborami samorządowymi pojawiają się też nowe sondaże. Hanna Zdanowska z ogromną przewagą nad kandydatem PiS wygrywa wybory w Łodzi - wynika z nowego sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN

Z kolei według sondażu Kantar Millward Brown dla "Wyborczej" Rafał Trzaskowski może liczyć w Warszawie na 42 proc. w pierwszej turze i 61 proc. w drugiej, zaś Patryk Jaki odpowiednio 31 proc. i 33 proc.

Zmarł Paul Allen, współtwórca Microsoftu

O śmierci 65-letniego Paula Allena poinformowała rodzina. Przedsiębiorca chorował od 2009 roku.

Microsoft przez lata był światowym liderem w dziedzinie informatyki, a jego założyciele znaleźli się na liście najbogatszych ludzi świata. Magazyn "Forbes" wycenił majątek Paula Allena na ponad 20 miliardów dolarów.

W UE o Polsce i art. 7.

W Luksemburgu dziś spotkanie unijnych ministrów do spraw europejskich, a na nim informacja o rozmowach Polski z Komisją Europejską w ramach artykułu 7. Unijne kraje nie zdecydowały się na zorganizowanie trzeciego, oficjalnego wysłuchania Polski. Taka była decyzja ambasadorów 28 krajów sprzed dwóch tygodni.

Dziś także na unijnej radzie pojawi się temat rozpoczęcia przez Europarlament procedury związanej z artykułem 7 wobec Węgier. Austria poinformuje o planach prac w związku z tą procedurą w tym półroczu.

40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża

40 lat temu, 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski, został wybrany na papieża. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał blisko 27 lat.

Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450. lat papieżem niepochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku - miał 58 lat.

Pogoda we wtorek. 20 stopni Celsjusza lub więcej

We wtorek pogoda będzie nas rozpieszczać - niemal wszędzie termometry pokażą 20 stopni lub więcej. Około 22 stopni będzie na południu, od Legnicy, przez Częstochowę po Kraków i Nowy Sącz, oraz na zachodzie kraju.

Centrum i wschód tylko nieco chłodniejsze z temperaturami około 20 stopni. Jedynie na wybrzeżu i Suwalszczyźnie termometry nie pokażą więcej niż 17-18 stopni.

Więcej o: