Nowa taśma z Morawieckim; wg sondaży KO weźmie duże miasta [WIADOMOŚCI DNIA]

Nowa taśma z Morawieckim: "Na szczęście Kubica złamał rękę"

Onet opublikował kolejną rozmowę z udziałem Mateusza Morawieckiego. Portal uzyskał z sądu akta afery taśmowej i opublikował kilka fragmentów, które nie były dotąd znane. Z dyskusji w nowym nagraniu wynika, że obecny premier - wtedy prezes banku - sugerował, że wypadek Roberta Kubicy z 2011 r. mógł być poniekąd korzystny biznesowo (niższe koszty dla banku - red.). Mówił, że jego bank miał w jakiś sposób sponsorować Kubicę, ale ten "na szczęście złamał rękę raz, drugi...".

Sondaże przed wyborami. KO bierze największe miasta

Największe szanse na zwycięstwo w wyborach samorządowych w Warszawie ma Rafał Trzaskowski - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla Onet.pl. Zagłosowałoby na niego 42 proc. badanych, zaś drugie miejsce zająłby Patryk Jaki z wynikiem 31,9 proc. W drugiej turze wygrałby Trzaskowski. Także w innych dużych miastach wyniki są korzystne dla kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Wygraliby oni w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku - wynika z sondażu Kantar Millward Brown dla "Gazety Wyborczej".

Mężczyzna wziął zakładniczkę obok dworca w Kolonii

Specjalne siły niemieckiej policji uwolniły kobietę, która przez ponad dwie godziny była przetrzymywana przez mężczyznę w aptece na dworcu kolejowym w Kolonii. Kobieta odniosła lekkie obrażenia. W trakcie akcji jej uwalniania, poważnie ranny został napastnik. Nie jest jasne, jakie były motywy postępowania mężczyzny.

Andrzej Duda z wizytą u Franciszka

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Prezydent zaprosił Franciszka do Polski. W Pałacu Apostolskim prezydent rozmawiał w cztery oczy z Ojcem Świętym blisko 30 minut.  Bardzo życzliwa atmosfera, rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, Ojciec Święty mówił z wielką aprobatą o wsparciu dla rodzin - mówił po spotkaniu Andrzej Duda.

Synod rosyjskiej Cerkwi zrywa stosunki z Patriarchatem Konstantynopola

Rosyjska Cerkiew Prawosławna całkowicie zrywa "eucharystyczne więzi" z prawosławnym patriarchatem konstantynopolitańskim. Taką decyzję podjęli uczestnicy Świętego Synodu rosyjskiej Cerkwi, który odbył się w Mińsku na Białorusi. To reakcja na nadanie autokefalii Cerkwi na Ukrainie przez patriarchę Konstantynopola. Metropolita Iłarion, odpowiadający w rosyjskiej Cerkwi za dyplomację, oznajmił po Synodzie, że zerwanie relacji było wymuszonym działaniem. Dzisiejsza decyzja Synodu jest faktycznym potwierdzeniem wcześniejszych decyzji rosyjskiej Cerkwi.

Więcej o: