Spustoszenia po przejściu huraganu Michael na Florydzie [WIADOMOŚCI DNIA]

Huragan zmiótł miasto z powierzchni ziemi

Tysiące budynków zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych, wiele dróg jest nieprzejezdnych, w setkach tysięcy domów nie ma prądu - to efekty przejścia huraganu Michael na Florydzie. Na razie wiadomo o dwóch ofiarach śmiertelnych. Ratownicy poszukują kolejnych. Na zdjęciach z powietrza widać, że jedno z miast, w które uderzył sztorm, zostało zrównane z ziemią. 

Miasto Jest Nasze o "prawdziwym królu warszawskiej reprywatyzacji"

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze opublikowało listę najskuteczniejszych pełnomocników, którzy od 2008 roku uzyskali najwyższe odszkodowania w sprawach dotyczących reprywatyzacji w Warszawie. Okazuje się, że pierwsze miejsce na "podium" należy do prof. Macieja Kalińskiego. Był doradcą czterech kolejnych premierów w ramach Rady Legislacyjnej w latach 2010-2018. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki nie wspomniał o nim w raporcie.

Morawiecki wmurował kamień węgielny pod Muzeum Historii Polski

Premier zainaugurował budowę Muzeum Historii Polski. Na warszawskiej Cytadeli podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę. Mateusz Morawiecki podkreślał, że muzeum będzie opowiadać prawdziwą historię "narodu, który tak wiele dobrego uczynił dla Europy i całego świata, a wyrządził innym tak niewiele krzywd".

Rosja zawiesiła loty załogowych rakiet Sojuz

Rosja zawiesiła loty na orbitę załogowych statków kosmicznych Sojuz. To efekt nieudanego dzisiejszego startu rosyjskiej rakiety z kosmodromu na Bajkonurze. Załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-10 zaraz po starcie w 119 sekundzie lotu miał awarię. W efekcie załoga składająca się z rosyjskiego kosmonauty i amerykańskiego astronauty wylądowała przymusowo w kapsule ratowniczej na spadochronie w stepach Kazachstanu. Obaj astronauci są żywi i zostaną przewiezieni do Moskwy. Awaria i wstrzymanie lotów oznacza poważny problem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przebywających na niej astronautów.

Ziobro zablokował ważny unijny dokument

Zbigniew Ziobro zdecydował o zawetowaniu konkluzji Rady Unii Europejskiej w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych UE. Oznacza to, że nie zostanie ona przyjęta, ponieważ wymaga to jednomyślności - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Polska jest jedynym krajem, który nie podpisze się pod dokumentem. Ministerstwo uzasadniając powody weta napisało, że w dokumencie zabrakło zapisu o prześladowaniach chrześcijan i żydów, w tym polskich katolików.