Andrzej Duda na Słowacji; pozew przeciwko Kai Godek za homofobię [WIADOMOŚCI DNIA]

Pozew przeciwko Kai Godek. Nazwała osoby homoseksualne "zboczonymi"

Szesnaście osób złożyło pozew przeciwko Kai Godek, która w maju na antenie Polsat News nazwała osoby homoseksualne "zboczonymi". Wśród osób, które przystąpiły do pozwu znaleźli się m.in.: aktywiści i aktywistki LGBT+, w tym Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Stowarzyszenie Lambda Warszawa, a także prawnicy i prawniczki, artyści i dziennikarze. Obsługę prawną pro bono zapewni im radca prawny Wojciech Kozłowski. - Postawmy homofobię przed sądem - mówią autorzy pozwu.

Andrzej Duda na Słowacji

Andrzej Duda na Słowacji. W miejscowości Szczyrbskie Jezioro rozpoczyna się dzisiaj dwudniowe spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej, do której należą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Prezydenci będą rozmawiać m.in. o najważniejszych sprawach związanych z regionem oraz UE. Wśród tematów pojawi się m.in. polityka społeczna, postęp technologiczny i polityka energetyczna.

Trzęsienia ziemi w Indonezji i Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienia ziemi w Indonezji i Papui-Nowej Gwinei. W pierwszym państwie o magnitudzie 6, w drugim - 7. W Indonezji zginęły co najmniej trzy osoby - straciły życie pod gruzami budynków, które zawaliły się w dystrykcie Sumenep we wschodniej części wyspy Jawa. Wstrząsy były też odczuwane w miejscowości Denpasar na Bali. Właśnie tu trwa doroczne spotkanie przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, które zgromadziło ponad 19 tysięcy delegatów.

Po trzęsieniu ziemi nie wydano ostrzeżeń o tsunami, podobnie jak w Papui-Nowej Gwinei, gdzie wedle aktualnych doniesień nikt nie zginął.

To kolejne trzęsienie ziemi w ostatnim czasie w tym rejonie. 28 września wstrząsy o magnitudzie 7,5 nawiedziły indonezyjską wyspę Celebes i wywołały fale tsunami sięgające sześciu metrów wysokości. Zginęły ponad dwa tysiące osób, kilka tysięcy osób jest zaginionych.

Huragan Michael w USA: jedna osoba nie żyje

Zalane przybrzeżne miejscowości, zniszczone domy, setki tysięcy budynków bez prądu. To skutki huraganu Micheal, który przeszedł nad północno-zachodnią częścią amerykańskiego stanu Floryda w USA. Na razie wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej. Michel przemierza obecnie stan Georgia. W momencie uderzenia w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej Michael był na granicy 4 i 5 kategorii. Towarzyszył mu wiatr o prędkości 250 kilometrów na godzinę. Z tak silnym huraganem Stany Zjednoczone nie miały do czynienia od prawie pół wieku.

 

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski

Na terenie Cytadeli Warszawskiej o godz. 10 zostanie podpisany akt erekcyjny, a także wmurowany kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski. Udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreśla, że to będzie największe muzeum historyczne w Polsce, największa też inwestycja w historii MKiDN. Znajdzie się tam wystawa stała o powierzchni 7000 tys. m2 czyli największa ekspozycja historyczna w Polsce.

Pogoda w czwartek: utrzyma się wysoka temperatura

Pogoda w czwartek nie da nam powodu do narzekań. Wiosenna aura tego dnia nas nie opuści. Na zachodzie i południu kraju termometry mogą wskazać sporo powyżej 20 st. Celsjusza.

Więcej o: