Wypadek na Słowacji. Kierowcy z Polski poczekają na proces w areszcie [WIADOMOŚCI DNIA]

Słowacja. Areszt dla trzech kierowców z Polski

Sąd na Słowacji wydał decyzję o areszcie dla kolejnego kierowcy z Polski, który brał udział w śmiertelnym wypadku w Dolnym Kubinie. Chodzi o Adama S., który pędził żółtym ferrari. Wcześniej tego dnia zapadła decyzja o areszcie dla 26-letniego Łukasza K. - mężczyzna czarnym mercedesem jechał na czele pędzącej kolumny. W ubiegłym tygodniu aresztowany został z kolei Marcina L.

Andrzej Duda powołał sędziów do Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę sędziów do Izb: Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Łącznie powołał 27 sędziów do SN - wstępnie miało ich być 28.  Kandydatury na nowych sędziów SN Krajowa Rada Sądownictwa skierowała wbrew tymczasowemu zakazowi, jaki wydał w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny.

Raport nt. niezależności sądownictwa w Polsce

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" przedstawiło w środę raport "Stan niezależnego sądownictwa w Polsce". Zdaniem ponad 90 proc. sędziów, którzy odpowiedzieli na ankiety, niezależność polskiego sądownictwa jest zagrożona. 30 proc. badanych sędziów słyszało o naciskach politycznych w swoim środowisku, a 15 proc. doświadczyło tego osobiście.

Marsz Równości w Lublinie zakazany

W Lublinie nie odbędzie się pierwszy w historii tego miasta Marsz Równości. Marsz, podobnie jak kontrmanifestacja, został wczoraj zakazany przez prezydenta Krzysztofa Żuka. Organizatorzy decyzję tę zaskarżyli w sądzie. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Lublinie postanowił nie uwzględnić odwołania organizatorów Marszu Równości od zakazu. Sąd podtrzymał też zakaz wydany dla kontrmanifestacji.

Jerzy Urban skazany na 120 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych

Redaktor naczelny tygodnika "Nie" Jerzy Urban został skazany na 120 tys. grzywny za obrazę uczuć religijnych. Chodzi o opublikowaną 6 lat temu na łamach jego pisma karykaturę Jezusa Chrystusa. Oprócz grzywny Urban ma pokryć koszty procesowe. Wyrok nie jest prawomocny, rzecznik rządu PRL już zapowiedział apelację.Więcej o: