Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się zmianami w prawie energetycznym, nowelizacją ustawy o wspieraniu termomodernizacji domów, a także powołaniem Instytutu Europy Środkowej.
Zmiany w prawie energetycznym przewidują podniesienie z 30 do 100 procent tak zwanego obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży całości wytwarzanej energii elektrycznej przez giełdy. To reakcja na rosnące ceny rynkowe.
Polska spadła w rankingu jakości demokracji o 29 miejsc na 37. z 41 wśród krajów Unii Europejskiej i OECD - to wyniki badania Fundacji Bertelsmanna za rok 2018, opisane przez "Rzeczpospolitą".
Jak mówi Daniel Schraad-Tischler, który kierował zespołem Fundacji, główną przyczyną tych spadków jest pogorszenie praworządności i ograniczenie niezależności sądownictwa w Polsce.
Dziś poznamy nazwisko wiceprezesa unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który rozpatrzy wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym.
Chodzi o tak zwane środki tymczasowe do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez sędziów czy przepisy były zgodne z unijnymi przepisami. Skarga Komisji na Polskę w tej sprawie wpłynęła do Luksemburga w ubiegłym tygodniu.
W Warszawie zbierze się Krajowa Rada Sądownictwa. Podczas pierwszego w tym miesiącu 4-dniowego posiedzenia plenarnego KRS zamierza zająć się przede wszystkim sprawami bieżącymi.
Krajowa Rada Sądownictwa zamierza zająć się m.in. obsadą stanowisk w sądach powszechnych i administracyjnych oraz kwestiami dotyczącymi asesorów.
W Białym Domu odbyła się ceremonia zaprzysiężenia Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego USA. Podczas uroczystości prezydent Donald Trump przeprosił Bretta Kavanaugh za to, co spotkało go podczas zatwierdzania jego nominacji.
Kandydatura Kavanaugha była kontrowersyjna i wzbudziła w USA protesty. Sprawą żyły mocno amerykańskie media. Kavanaugh został oskarżony o molestowanie przez profesorkę Christine Blasey Ford. Później pod jego adresem pojawiły się kolejne oskarżenia.