O godzinie 9.30 w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości komisja weryfikacyjna przedstawi raport ws. strat Warszawy i jej mieszkańców poniesionych w wyniku procesu reprywatyzacji. Chodzi przede wszystkim o środki, które warszawski Ratusz utracił poprzez zwrot nieruchomości w prywatne ręce. Komisja weryfikacyjna przygotowując raport sprawdziła decyzje reprywatyzacyjne Ratusza wydane w ciągu ostatnich dwunastu lat.
- To będzie bardzo szokujący raport pokazujący jak dużo Warszawa straciła w związku z dziką reprywatyzacją - powiedział Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący komisji.
W Sejmie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami ofiar księży pedofilów, prawnikami i psychologami, którzy od lat zajmują się tym problemem. "Celem spotkania jest wypracowanie modelu działania w postaci okrągłego stołu lub specjalnie powołanej komisji" - czytamy w zapowiedzi spotkania. Odbędzie się ono o godzinie 13. Zaproszono na nie tylko polityków i przedstawicieli organizacji pozarządowych, ale także Episkopatu.
W Centrum Kongresowym w Krakowie rozpocznie się CYBERSEC, jedna z największych konferencji w Europie poświęconych problematyce bezpieczeństwa sieci. Do Krakowa przyjedzie między innymi zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa - Antonio Missiroli, członkowie polskiego rządu, ale też przedstawiciele takich gigantów jak Google czy Microsoft.
Wśród gości znaleźli się członkowie rządów kilkunastu krajów i założyciele stowarzyszeń, naukowcy, inwestorzy i przedstawiciele globalnych korporacji, a także technologicznych start-upów.
Andrzej Duda razem z żoną rozpoczął wizytę w Szwajcarii. Para prezydencka spotka się w Genewie z dyrektorem generalnym ONZ Michaelem Mollerem, a także weźmie udział w koncercie z okazji 100. rocznicy niepodległości. Z kolei we wtorek w Lucernie para prezydencka weźmie udział w uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego, który uratował setki Żydów. Polski konsul z czasów II wojny światowej wystawiał fałszywe paszporty Paragwaju. We wtorek wieczorem Andrzej Duda na Uniwersytecie w Zurychu wygłosi wykład na temat przyszłości integracji europejskiej.
W Brazylii ogłoszono wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, parlamentarnych i gubernatorskich. O stanowisko głowy państwa ubiegało się 13 kandydatów. Największą liczbę głosów, 46 procent, zdobył skrajnie prawicowy przedstawiciel partii Liberalno-Społecznej, były kapitan brazylijskiego wojska, Jair Bolsonaro. Za nim uplasował się kandydujący z ramienia Partii Pracujących prawnik i ekonomista, Fernando Haddad (zdobył niemal 29 procent głosów).
Obaj kandydaci 28 października powalczą w drugiej turze. Bolsonaro w kampanii obiecywał m.in. przyznanie prawa do posiadania broni. W jego medialnych wypowiedziach obecne są hasła rasistowskie, seksistowskie i homofobiczne. Na początku września został pchnięty nożem w brzuch podczas wiecu wyborczego.
W poniedziałek około godziny 11:45 poznamy laureata Nagrody Nobla z ekonomii. W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku. Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznano 49 razy, honorując 79 laureatów. W gronie laureatów jest jedna kobieta - Amerykanka Elinor Ostrom (zmarła w 2012), wyróżniona w 2009 roku.
W poniedziałek będzie chłodniej niż w weekend. Jednocześnie - według prognoz - na południu Polski możliwe są opady deszczu. W całej Polsce ma być powyżej 10 stopni Celsjusza. Pełna prognoza na poniedziałek tutaj >>>