Ofiara przemocy seksualnej laureatką Pokojowej Nagrody Nobla [WIADOMOŚCI DNIA]

Ofiara przemocy seksualnej ISIS z Pokojową Nagrodą Nobla

Norweski Komitet Noblowski ogłosił tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Zostali nimi lekarz Denis Mukwege i jazydka Nadia Murad. Uhonorowano ich za "wysiłki na rzecz zakończenia stosowania przemocy seksualnej jako broni używanej w trakcie wojny i konfliktów zbrojnych". 25-letnia Nadia Murad jest jazydką, pochodzącą z północnego Iraku. W 2014 r. jazydzi z regionu Sindżar stali się ofiarami ataków ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Kobieta została porwana i padła ofiarą przemocy seksualnej.

Ministerstwo idzie do sądu z Fundacją Książąt Czartoryskich

Ministerstwo Kultury wystąpiło do sądu z wnioskiem o stwierdzenie, że działanie Fundacji Książąt Czartoryskich było niezgodne ze statutem. Chodzi o sprawę transferu milionów euro fundacji w Liechtensteinie. Fundacja Czartoryskich przetransferowała z Polski do Lichtensteinu, czyli europejskiego raju podatkowego, 440 mln zł. Pieniądze otrzymała od państwa za sprzedaż kolekcji, liczącej tysiące dzieł sztuki i obiektów bibliotecznych. 

Ołeh Sencow przerwał głodówkę

Ukraiński filmowiec Ołeh Sencow przerwał głodówkę - podały rosyjskie media. Kilka dni temu rosyjski adwokat Dmitrij Dinze mówił, że stan zdrowia Ołeha Sencowa zbliża się do krytycznego. Oświadczył, że ze względu na stan zdrowia więzienie miało zacząć karmić go siłą i by tego uniknąć zawiesił swój protest głodowy. Przez 140 dni stracił około 20 kg masy ciała. 

Oskarżony o molestowanie o krok od nominacji do Sądu Najwyższego

Amerykański Senat zdecydował się na kontynuowanie procedury nominowania sędziego Bretta Kavanaugh do Sądu Najwyższego. Kluczowe głosowanie ma odbyć się w ten weekend. Nominowany przez Donalda Trumpa sędzia został oskarżony przez kilka kobiet o molestowanie seksualne. Po tym jego kandydatura wywołała szeroką dyskusję w mediach i protesty na ulicach oraz w samym Senacie. Losy jego kandydatury mogą zależeć od kilku niezdecydowanych senatorów

Rzecznik Jakiego przegrywa proces z PO

Jacek Ozdoba, rzecznik sztabu Patryka Jakiego, przegrał proces w trybie wyborczym z Jarosławem Szostakowskim, szefem klubu PO Rady Warszawy. Poszło o szkołę przy ul. Twardej. Zdaniem Ozdoby, Szostakowski i stołeczni radni Platformy po prostu ją "zlikwidowali". Sąd ocenił, że Ozdoba "minął się z faktami". Sąd nakazał zamieszczenie sprostowania w TVN24 i na Twitterze. Postanowienie jest nieprawomocne