Poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla [WIADOMOŚCI DNIA]

1. Poznamy laureata 

Pokojowej Nagrody Nobla

O godzinie 11.00 dowiemy się, kto w tym roku zostanie wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla. Ubiega się o nią 331 kandydatów, w tym 115 organizacji. 

Rok temu przyznano ją Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN), która zrzesza ponad 450 instytucji z ponad 100 krajów, które podejmują działania na rzecz zakazu posiadania i produkcji broni jądrowej.

Uroczyste wręczenie nagrody będzie miało miejsce w Oslo, 10 grudnia.

2. Ministrowie sprawiedliwości z krajów Trójmorza wezmą udział w forum "Prawo dla rozwoju"

Dziś w Krakowie odbędzie się forum „Law 4 Growth” - "Prawo dla rozwoju", w którym wezmą udział ministrowie sprawiedliwości z krajów Trójmorza m.in. Polski, Słowacji, Węgier, Estonii i Rumunii. Tematem rozmów będzie wspieranie gospodarki i bezpieczeństwa danego państwa przez prawo. Jak powiedział rzecznik polskiego ministerstwa sprawiedliwości, omawiane będą między innymi rozwiązania prawne dotyczące ochrony tożsamości kulturowej dzieci na emigracji czy przyspieszenia pracy sądów.

W spotkaniu wezmą udział również naukowcy, np. amerykański politolog George Friedman. Uczestniczyć w nich też będą członkowie polskiego rządu, m.in. wicepremier Beata Szydło.

3. Dziś świętujemy 550-lecie Parlamentaryzmu Polski

W obchodach tej okrągłej rocznicy, które będą miały miejsce w Piotrkowie Trybunalskim, wezmą udział przedstawiciele władz centralnych, parlamentarzyści, samorządowcy.

O 11.00 obchody rozpocznie Msza św. w kościele farnym, w którym modlono się kiedyś przed obradami.O 13.00 marszałek Marek Kuchniński odsłoni pamiątkową tablicę na Placu Zamkowym, gdzie kiedyś odbywały się obrady. Otwarta zostanie wystawa poświęcona polskiemu parlamentaryzmowi. Odbędzie się również konferencja naukowa z udziałem m.in. członków Rady Naukowej Kancelarii Sejmu.

4. Wiceminister spraw zagranicznych złoży wizytę w 

Atenach

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, otworzy dziś w Atenach warsztaty  związane z 25-leciem członkostwa Polski w Europejskiej Karcie Człowieka. Będą one miały miejsce w greckim biurze Parlamentu Europejskiego.

 

Więcej o: