Sejm zdecyduje o wotum nieufności dla Zalewskiej [WIADOMOŚCI DNIA]

W Sejmie wotum nieufności dla Zalewskiej

Dziś drugi dzień posiedzenia Sejmu. W porannym bloku głosowań posłowie zdecydują o losie wniosku o wotum zaufania wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, zgłoszonego przez opozycję. Ponieważ koalicja rządowa ma w Sejmie większość, można spodziewać się odrzucenia wniosku. W porządku obrad jest też pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Autorzy zaproponowali likwidację obowiązku szczepień.

Błaszczak na posiedzeniu ministrów NATO

W Brukseli rozpocznie się dziś dzisiaj dwudniowe posiedzenie ministrów obrony krajów NATO. Jego główne tematy to wydatki na obronność oraz zagrożenie ze strony Rosji. Chodzi między innymi o rosyjskie prace nad systemem rakiet manewrujących. Do kwatery głównej Sojuszu przyjadą szefowie obrony wszystkich państw członkowskich. Polskę będzie reprezentował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dziś Nobel z chemii

Około godziny 11.45, poznamy tegorocznego laureata - bądź laureatów - nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Wyróżnienia, ufundowane przez szwedzkiego przemysłowca Alfreda Nobla, przyznaje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, za dokonanie najważniejszego odkrycia lub opracowanie wynalazku w tej sferze nauki. W tym tygodniu poznaliśmy już laureatów w dziedzinie fizyki oraz medycyny.

Europarlament głosuje ws. ograniczenia zanieczyszczeń z samochodów

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu dziś głosowanie nad przepisami, które mają ograniczyć emisję dwutlenku węgla z nowych samochodów. Europosłowie przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami. Stanowisko europejskich rządów poznamy w przyszłym tygodniu. Ambitną propozycję w tej sprawie przygotowała parlamentarna komisja ochrony środowiska - 45-procentową redukcję emisji ze wszystkich nowych samochodów na terenie Unii do 2030 roku.

W Watykanie synod biskupów ws. młodzieży

Dziś o 10.00 rano papież Franciszek odprawi mszę na Placu świętego Piotra, otwierając trzytygodniowy synod biskupów poświęcony młodzieży. Hasło synodu to "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". Obrady synodu zakończą się 28 października. Synod odbywa się pomimo apelu amerykańskiego arcybiskupa Charlesa Chaputa, który apelował o jego odwołanie. Jego zdaniem kością powinien zajść się teraz nie młodzieżą, a samymi hierarchami.