Kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy na manifestacji. Domagali się podwyżek [WIADOMOŚCI DNIA]

Manifestacja służb mundurowych

Kilkadziesiąt tysięcy policjantów, strażaków i innych przedstawicieli służb mundurowych przeszło ulicami Warszawy, domagając się podwyżek i zwiększenia przywilejów. Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który był rano w Polskim Radiu, przyznał, że zgadza się z wieloma żądaniami. Zapowiedział też podwyżki od 1 stycznia.

Siatkarze odznaczeni przez prezydenta

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda odznaczył siatkarzy i członków sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżami Zasługi. W niedzielę reprezentacja obroniła we Włoszech tytuł mistrzów świata w piłce siatkowej.

Nagroda Nobla z fizyki

Arthur Ashkin (Stany Zjednoczone), Gerard Mourou (Francja), Donna Strickland (Kanada) zostali tegorocznym laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodę przyznano za odkrycia w dziedzinie fizyki laserowej, które utorowały drogę do stworzenia precyzyjnych przyrządów, używanych w przemyśle i medycynie. 

Warszawska debata wyborcza 12 października

12 października o 20.30 odbędzie się debata wyborcza wszystkich 14 kandydatów na prezydenta Warszawy - ustaliły sztaby wyborcze. Według przyjętych zasad ma się ona odbyć w siedzibie TVP, jednak współorganizatorem na równych zasadach mają być również Polsat i TVN. Debata ma się odbyć bez udziału publiczności.

Pogrzeb admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii

W Gdyni odbył się państwowy pogrzeb admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. W uroczystościach brał udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Admirał Józef Unrug po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zgłosił się do odradzającej się Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej. Po kapitulacji Półwyspu Helskiego dostał się do niewoli. Po wojnie został na emigracji. Zmarł w 1973 roku we Francji.

Prawomocny wyrok ws. księdza pedofila

Poznański sąd apelacyjny podtrzymał wyrok ws. księdza pedofila Romana B. Jego ofiara otrzyma milion złotych zadośćuczynienia za krzywdy doznane w dzieciństwie. To najwyższe w historii Polski zadośćuczynienie, które ma otrzymać od przedstawicieli Kościoła ofiara księdza pedofila.