Posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się daniną solidarnościową [WIADOMOŚCI DNIA]

Projekt budżetu na posiedzeniu Sejmu

Dziś na trzydniowe posiedzenie zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się m.in. projektem budżetu na 2019 rok. Zakłada on dochody na poziomie 387,6 miliarda złotych i wydatki na poziomie 416,1 miliarda złotych. Daje to kwotę deficytu 28,5 miliarda złotych. Projekt przewiduje, że przyszłoroczny wzrost PKB wyniesie 3,8 procent, a średnioroczna inflacja 2,3 procent. W projekcie budżetu uwzględniono wydatki prospołeczne, takie jak program Rodzina 500 Plus, na który przewidziano prawie 22 miliardy złotych, czy program Dobry Start z budżetem 1,4 miliarda złotych.

Posłowie zajmą się daniną solidarnościową

Posłowie zajmą się też rządowym projektem ustawy powołującej Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma się na niego składać między innymi 4-procentowa danina solidarnościowa płacona od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy. Środki z Funduszu mają być przeznaczone na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych, na zadania związane z promowaniem i wzmacnianiem systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, oraz zadania z zakresu innowacyjnych rozwiązań dotyczących rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Posiedzenie rządu

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, ulgami na termomodernizację domów jednorodzinnych i ustawą o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. W porządku obrad znajduje się również projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, który określa warunki wjazdu i pobytu obywateli państw spoza Unii Europejskiej w celu prowadzenia badań naukowych, uczestnictwa w programach wymiany młodzieży, odbycia studiów, szkoleń. To wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiej i Rady UE.

Nobel w dziedzinie fizyki

Około godziny 11.45, poznamy tegorocznego laureata (bądź laureatów) Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Oprócz medali i dyplomów, laureaci otrzymają po 9 milionów koron, czyli prawie milion euro. Od ubiegłego roku wartość pieniężna nagrody wzrosła o milion koron. W ubiegłym roku nagroda trafiła do trzech badaczy amerykańskich - Rainera Weissa, Barry'ego C. Barisha oraz Kipa S. Thorne'a. Zostali docenieni przez Komitet Noblowski za badania nad falami grawitacyjnymi i znaczący wkład w rozwój detektora LIGO, którego głównym celem jest obserwowanie i próba lokalizacji źródeł tych fal. Wczoraj ogłoszono laureatów Nobla w dziedzinie medycyny. Zostali nimi James P. Allison i Tasuku Honjo.

Dyrektor MFW ostrzega przed stagnacją gospodarki

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde ostrzegła przed stagnacją światowej gospodarki. Podczas wystąpienia w Waszyngtonie Christine Lagarde powiedziała, że nasilają się czynniki ryzyka, a prognozy ekonomiczne są mniej optymistyczne. Christine Lagarde wskazała na spadającą liczbę krajów notujących wzrost gospodarczy i nasilenie czynników ryzyka. - W wielu zaawansowanych gospodarkach zaczynamy obserwować spowolnienie, szczególnie w strefie euro i do pewnego stopnia w Japonii - stwierdziła.

Pogoda we wtorek: przede wszystkim należy przygotować się na chłodny dzień. Temperatura nie wyniesie więcej niż 13 st. Celsjusza. W wielu miejscach może spaść deszcz.

Więcej o: