Hiszpański sąd dopytuje o niezależność polskiego sądownictwa [WIADOMOŚCI DNIA]

Hiszpański sąd pyta o niezależność polskiego sądu

Jak donosi RMF FM, hiszpański Centralny Sąd Śledczy zapytał rzeszowski Sąd Okręgowy o niezależność jego sędziów. Od odpowiedzi sąd w Madrycie uzależnia wydanie Polsce obywatela Hiszpanii poszukiwanego listem gończym. To drugi taki przypadek w tym roku.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł ws. wątpliwości irlandzkiego sądu co do niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodziło o ekstradycję Polaka Artura C. TSUE uznał, że Irlandczycy mieli prawo dopytywać się o stan sądownictwa w innym kraju i teraz sędziowie czekają na dodatkowe informacje z Polski.

Morawiecki: Należą nam się laury, Bruksela nas krzywdzi

Bogdan Rymanowski zadebiutował w roli prowadzącego program "Wydarzenia i opinie" w Polsat News, a jego pierwszym gościem był premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu jasno zadeklarował, że nie zamierza wycofywać się z reformy wymiaru sprawiedliwości. Bronił też zmian wprowadzanych przez PiS. - Powinny nam się należeć laury, jesteśmy krzywdzeni przez Brukselę - przekonywał Morawiecki.

Nobel w dziedzinie medycyny wręczony. W tle seksskandal

Rozpoczęło się wręczanie Nobli. W poniedziałek w dziedzinie medycyny za swoje prace nad walką z rakiem wyróżnieni zostali James P. Allison i Tasuku Honjo.

Tego samego dnia skazano Jeana-Claude'a Arnaulta - męża byłej członkini Akademii Szwedzkiej. 72-latek został skazany za gwałt, jakiego dopuścił się w 2011 roku. Przez seksskandal Akademia zdecydowała, że w bieżącym roku nie przyzna nagrody z dziedziny literatury.

Polscy siatkarze wrócili do kraju. Tak byli witani na Okęciu

Był tłum kibiców, były biało-czerwone flagi, okrzyki "Polska" i "dziękujemy" - tak witano siatkarskich mistrzów świata na warszawskim lotnisku.

Kibice odśpiewali hymn Polski i wiwatowali na cześć wszystkich zawodników i członków polskiej ekipy po kolei.

Afera podsłuchowa. Kelnerzy o taśmach z Morawieckim

Kelnerzy z "Sowy i Przyjaciół" informowali śledczych o nagraniu rozmowy z udziałem Mateusza Morawieckiego, które mieli zarejestrować w 2013 r.

Jak podaje Onet.pl, śledczy jednak nie zainteresowali się tym wątkiem i nie prowadzili postępowania w tej sprawie. Nie wiadomo też, kto jest w posiadaniu taśmy z rozmową Mateusza Morawieckiego.

Więcej o: