W siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej o godzinie 15 zostaną wylosowane numery dla list kandydatów komitetów wyborczych. Dotyczy to komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów oraz co najmniej jedną listę do każdego sejmiku.
O przyznanie numerów ubiega się 10 komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Kukiz’15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Partii Razem, SLD Lewica Razem, Bezpartyjni Samorządowcy, Ruch Narodowy RP, Partia Zieloni, Wolność w Samorządzie.
Numery list komitetów, które nie mają zasięgu ogólnopolskiego, będą losowane w kolejnych dniach lokalnie przez komisarzy wyborczych.
W Płocku o godzinie 10 rozpocznie się drugi dzień obrad 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Główne tematy obrad biskupów to duszpasterstwo młodzieży i rodzin oraz prewencja nadużyć seksualnych wobec małoletnich.
Duchowni pracują m.in. nad listem pasterskim w sprawie wykorzystywania małoletnich. We wtorek Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak potwierdził, że w każdej polskiej diecezji zostanie opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym. To wynik ustaleń sierpniowej Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.
W ostatnim dniu wizyty w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. O godzinie 16 weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ pod przewodnictwem Donalda Trumpa na temat nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Andrzej Duda będzie przemawiał około godziny 23 polskiego czasu.
Unijni ambasadorowie na spotkaniu w Brukseli ponownie zajmą się sytuacją w Polsce. Mają ustalić, czy dojdzie do kolejnego wysłuchania w związku z reformą sądownictwa. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że Austria, kierująca pracami Unii, wpisała wstępnie ten punkt do programu spotkania ministrów do spraw europejskich 16 października, ale czeka na ustalenia ambasadorów. Potrzeba do tego 15 głosów.
W Parlamencie Europejskim odbędzie się wizyta prezes Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej, deportowanej w połowie sierpnia na wniosek polskich władz z terenu Unii Europejskiej na Ukrainę. Zdaniem europosłów PiS, to ingerencja w wewnętrzne sprawy Polski i złamanie solidarności.
Ludmiła Kozłowska przyleciała do Brukseli na zaproszenie szefa liberałów, który zabiegał u belgijskich władz o wydanie wizy. Guy Verhofstadt domaga się, by tą sprawą zajęła się Komisja Europejska. W liście do jej wiceprzewodniczącego napisał, że istnieje obawa, iż polskie władze, korzystając z przepisów Schengen, kierowały się względami politycznymi deportując Ludmiłę Kozłowską, która wielokrotnie krytykowała rząd w Warszawie.
Pogoda na środę zapowiada się na pochmurną i deszczową w dużej części Polski. Nie należy oczekiwać też wielkich zmian w zakresie temperatury, będzie maksymalnie 15 stopni Celsjusza. Więcej tutaj >>>