Przedłużony areszt dla Polaka w Indonezji; Andrzej Duda na sesji ONZ [WIADOMOŚCI DNIA]

Andrzej Duda na sesji ONZ w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział  w rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Dzisiaj przewidziano też udział polskiego prezydenta w spotkaniu ws. przyjęcia deklaracji "Action for Peacekeeping” pod przewodnictwem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Wcześniej Andrzej Duda spotkał się w konsulacie RP z Polonią, a podczas wydanej przez Donalda Trumpa kolacji zamienił też kilka słów z prezydentem USA.

Szczerski o spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że przy okazji kolacji poprzedzającej szczyt ONZ w Nowym Jorku wydanej przez prezydenta USA, doszło do krótkiej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Według ministra Szczerskiego prezydenci dobrze wspominali swoje niedawne spotkanie w Białym Domu. - Wzajemnie sobie dziękowali za te rozmowy i za atmosferę zaufania i osobistej sympatii, która im towarzyszyła. Tak więc to było dobre wspomnienie niedawnej rozmowy - powiedział. 

Rząd zajmie się ustawą budżetową na 2019 r.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się między innymi projektem ustawy budżetowej na rok 2019, a także obniżką stawki podatku CIT do 9 procent dla niektórych przedsiębiorców. Ponadto w harmonogramie prac znalazła się również strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2019 -2022.
Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów wstępny projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej. Dokument zakłada dochody budżetu państwa w wysokości 386 miliardów 900 milionów złotych, a wydatki na poziomie 415 miliardów 400 milionów złotych. Deficyt nie będzie mógł przekroczyć poziomu 28 miliardów 500 milionów złotych. Projekt przewiduje też, że przyszłoroczny wzrost PKB wyniesie 3,8 procent, a średnioroczna inflacja 2,3 procent.

Areszt dla Polaka w Indonezji przedłużony

Indonezyjskie władze przedłużyły o 40 dni areszt dla 39-letniego Polaka Jakuba S., oskarżanego o związki z papuaskimi separatystami. Mężczyzna miał obiecywać dostarczanie broni. Polak odpiera zarzuty. Associated Press poinformowała, że Jakub S. oskarżony jest o udział w spisku, który ma być zagrożeniem dla państwa. Grozi za to do 20 lat więzienia.  Jakub S. został zatrzymany pod koniec sierpnia w miejscowości Wamena w prowincji Papua. Razem z nim zatrzymano czterech Papuasów, którzy mieli przy sobie broń i mieli być powiązani z separatystami, którzy od lat walczą o niepodległość regionu. Associated Press informowała wtedy, że Jakub S. został przez policjantów przedstawiony jako dziennikarz, który ma związki z papuaskimi kręgami separatystycznymi.

Papież Franciszek w Estonii

Papież Franciszek kończy dzisiaj czterodniową wizytę w krajach bałtyckich. Rano z Wilna poleci do Estonii, gdzie spotka się z młodzieżą w kościele luterańskim oraz odprawi mszę świętą.
Ostatni dzień wizyty Franciszka w krajach bałtyckich rozpocznie się od ceremonii powitalnej przed Pałacem Prezydenckim w Tallinie (o godzinie 9.15 czasu polskiego). Podobnie jak w Wilnie i Rydze, Ojciec Święty odbędzie kurtuazyjną wizytę u prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz spotka się z pozostałymi przedstawicielami władz i społeczeństwa.

Więcej o: