Problemy Błaszczaka i Glińskiego, komentarze po decyzji KE ws. Polski [WIADOMOŚCI DNIA]

Skarga KE na Polskę. Morawiecki: Szczególnie nas nie dziwi

Komisja Europejska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na Polskę w kontekście zmian w sądownictwie. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dla niego nie jest to zaskoczenie.

Bruksela uznała, że przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego, a także jego pierwszą prezes, w stan spoczynku, grożą upolitycznieniem SN. Prezes Trybunału w Luksemburgu zdecydował, że skarga zostanie rozpatrzona w trybie przyspieszonym.

Błaszczak nie będzie już ministrem obrony? 

Dwa tygodniki jednocześnie poinformowały o możliwej zmianie szefa resortu. Padło na ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Według "Wprost" i "Newsweeka" Błaszczak miał "nie polubić wojska" i w kuluarach zaczęto mówić o jego zastąpieniu przez Michała Dworczyka lub Michała Jacha.

Ulotki uderzające w Glińskiego pod kościołem

Kiepską prasę ma też minister kultury Piotr Gliński, w którego - pośrednio - uderzają ulotki związane z filmem "Kler". "Skandal. Minister Piotr Gliński dofinansował najnowszy, ohydny film Wojciecha Smarzowskiego" - czytamy na jednej z nich. Znalazło się też żądanie odwołania Glińskiego, który "wspiera i promuje film 'Kler' i obraża nasze uczucia". 

Na północy Polski zimowe widoki

Załamanie pogody przyniosło nie tylko jesień. Na północy zrobiło się wręcz zimowo. Mieszkańcy Władysławowa i Gdańska donosili o opadach śniegu bądź gradu. O ile informacje o gradzie były prawdziwe, to nad Pomorzem spadł nie śnieg, a krupy śnieżne, które są "mniejszą wersją" gradu.

Zwrot ws. zbrodni miłoszyckiej przypisanej Komendzie

Zatrzymano Norberta B. podejrzanego ws. śmierci 15-letniej Małgosi z Dolnego Śląska. To już druga osoba zatrzymana w sprawie tzw. zbrodni miłoszyckiej, w której skazano niesłusznie Tomasza Komendę. Rok temu ujęto Ireneusza M. Mężczyźni są podejrzewani o brutalny gwałt na 15-latce i pozostawienie jej na mrozie. Dziewczyna zmarła.

Więcej o: