KE zdecyduje, czy skierować pozew do Trybunału UE przeciwko Polsce [WIADOMOŚCI DNIA]

Decyzja Komisji Europejskiej ws. Polski

Komisja Europejska ma dziś zdecydować, czy skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Z informacji Polskiego Radia wynika, że skargę przygotował już wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który zaproponuje taką decyzję unijnym komisarzom. Decyzja jest spodziewana około południa.

Spotkanie Kim Dzong Una z Moon Jae-inem

Północnokoreański lider Kim Dzong Un spotkał się w Pjongjangu z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem. Politycy podpisali porozumienie, w którym zakładają m.in. "wyeliminowanie zagrożenie wojną na półwyspie". Kim Dzong Un miał zadeklarować, że unieszkodliwi broń jądrową, jeśli na podobne kroki zdecydują się Stany Zjednoczone.

Dofinansowanie do wymiany pieców

Od dziś można ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze". O pieniądze na wymianę pieców połączoną z termomodernizacją domów jednorodzinnych można wnioskować w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dotacji waha się od 30 do 90 proc. Budżet programu wynosi 103 mld zł, będzie realizowany przez 12 lat.

Szczyt UE w Salzburgu

Kwestie migracji i Brexit - to główne tematy spotkania unijnych przywódców na szczycie w Salzburgu. Utworzenie do 2020 r. 10-tysięcznej Europejskiej Straży Granicznej i zwiększenie jej uprawnień wywołuje wątpliwości niektórych krajów. Zgodnie z propozycją Komisji, funkcjonariusze mieliby prawo do samodzielnej kontroli granic zewnętrznych UE - kontroli tożsamości, wydawania zezwolenia lub odmowy wjazdu.

Pogoda na środę. Miejscami upalnie

Według prognoz w środę nie ustanie letnia pogoda, będzie jeszcze cieplej niż we wtorek. Wyjątkiem, gdzie może popadać i zagrzmieć, będzie Pomorze Zachodnie. Najgoręcej będzie w Kaliszu - tam termometry wskażą nawet 28 stopni. Z kolei 27 stopni Celsjusza będzie w Poznaniu, Płocku, czy Wrocławiu. Między 26 a 25 stopni z kolei na Podkarpaciu, w Małopolsce, Podlasiu i na zachodnich krańcach Polski.

Więcej o: