Prezydent Andrzej Duda razem z małżonką są w Waszyngtonie, gdzie spotykają się z amerykańską parą prezydencką. Padły już pierwsze deklaracje Donalda Trumpa ws. Polski.
- Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak samo ważne, jak dla tego człowieka - mówił Donald Trump, wskazując na prezydenta Andrzeja Dudę. Zapraszamy do relacji [NA ŻYWO], którą prowadzimy na Gazeta.pl.
W Brukseli zakończyło się kilkugodzinne wysłuchanie Polski dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. Odbyło się za zamkniętymi drzwiami, ale o przeciekach informowało Polskie Radio. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans miał mówić, że sytuacja w Polsce stale się pogarsza i że władza wpływa na działalność sądów.
Wiceszef polskiego MSZ powiedział później dziennikarzom, że wśród unijnych krajów nie ma zdecydowanej większości, by przegłosować wniosek stwierdzający zagrożenie dla praworządności.
Ważna deklaracja biskupa płockiego Piotra Libery. Duchowny powiedział, że przeprasza "za łzy i cierpienia spowodowane przez księży, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu".
Biskup płocki przekazał też, że od 2007 roku, w jego diecezji, o molestowanie nieletnich zostało oskarżonych dziewięciu duchownych, których ofiarami padło szesnaście osób.
Zaledwie w poniedziałek Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) ogłosiła, że zawiesza polską KRS w prawach członka organizacji, a już we wtorek KRS znalazła rozwiązanie.
Jeden z członków KRS, sędzia Jarosław Dudzicz, złożył wniosek o głosowanie w sprawie dalszego członkostwa w ENCJ. Krajowa Rada Sądownictwa podejmie decyzję w tej sprawie w piątek.
Jak donosi "Rzeczpospolita" rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w planach odbudowę dwóch pałaców w Warszawie - Saskiego i Brühla.
Na razie nie padły konkretne daty dotyczące odbudowy pałaców, ale w pałacu Saskim miałby urządzić się Senat, natomiast w Brühla miałaby stać się siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.