Tragiczny bilans po przejściu tajfunu Mangkhut przez Filipiny. Dziesiątki ofiar [WIADOMOŚCI DNIA]

Tajfun Mangkhut zabił 60 osób na Filipinach

Do co najmniej 60 osób wzrósł bilans ofiar tajfunu Mangkhut, który w weekend przeszedł przez Filipiny i południowe Chiny. Władze Filipin prognozują, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Większość osób zginęła w wyniku osunięć ziemi i pod lawinami błotnymi w górzystych regionach kraju. Mangkhut spowodował duże zniszczenia w Hongkongu, gdzie wciąż trwa przywracanie normalnego funkcjonowania komunikacji publicznej.
W byłej brytyjskiej kolonii dziś zamknięte są szkoły. Z powodu tajfunu na lotnisku w Hongkongu odwołano prawie 900 rejsów. Obecnie Tajfun kieruje się nad północą część Wietnamu.

Karambol na S1. Jedna osoba nie żyje

W nocnym karambolu na S1 w Jaworznie na Śląsku zginęła jedna osoba, a 14 zostało rannych. Po godzinie 22 w okolicach skrzyżowania z drogą krajową numer 79 zderzyło się 16 pojazdów, na pasach w obu kierunkach.
Na miejscu interweniowało lotnicze pogotowie ratunkowe i 13 zastępów straży pożarnej z czterech miast. Przyczyną zdarzenia był dym, prawdopodobnie z palonych opon. Nie było nic widać, dlatego kierujący nie mogli odpowiednio zareagować, samochody wjeżdżały jeden na drugi.

Powodzie po Florence

Podnosi się poziom rzek w amerykańskim stanie Karolina Północna, w wielu miejscach woda wystąpiła z brzegów. To skutek intensywnych opadów deszczu po przejściu huraganu Florence. Władze stanowe i lokalne wydały nakaz ewakuacji domów położonych wzdłuż kilku rzek, które albo już wylały, albo wystąpią z brzegów dziś lub jutro. Zalane drogi odcięły od świata stutysięczne miasto Willmington. Ponad 500 tysięcy mieszkańców Karoliny Północnej nadal nie ma prądu. W tymczasowych schroniskach przebywa 15 tysięcy osób. W całym stanie trwa usuwanie z dróg powalonych drzew i gałęzi. Bilans ofiar huraganu wzrósł do 17 osób.

Andrzej Duda w Bukareszcie

Prezydent Andrzej Duda leci dziś po południu do Bukaresztu, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. Zrzesza ona 12 państw Unii Europejskiej, położonych w basenach Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego.
Prezydent będzie uczestniczył w pierwszym dniu szczytu. Wówczas zainaugurowane zostanie działanie Forum Biznesowego Trójmorza. Jak zapowiada szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, ma ono dać początek zaawansowanej współpracy biznesowej. Andrzej Duda wraz z przywódcami Chorwacji, Rumunii i Austrii oraz unijną komisarz rozwoju regionalnego weźmie udział w dyskusji na temat roli Trójmorza w polityce międzynarodowej.

Władimir Putin spotka się z Erdoganem

Prezydent Rosji Władimir Putin ma spotkać się z dziś z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdo?anem. Tematem rozmów ma być prawdopodobna ofensywa wojsk syryjskich na zbuntowaną prowincję Idlib. Spotkanie ma odbyć się w rosyjskim kurorcie w Soczi.
W ostatnich tygodniach popierane przez Rosję siły syryjskie zgromomadziły się wokół opanowanej przez rebeliantów prowincji Idlib.
ONZ i organizacje humanitarne wielokrotnie ostrzegały, że atak może wywołać jedną z najgorszych katastrof humanitarnych w siedmioletniej wojnie w Syrii.

Więcej o: