Szef sztabu Trumpa przyznał się do współpracy z Rosją; MSZ odpowiada Brukseli [WIADOMOŚCI DNIA]

Paul Manafort przyznał się do współpracy z obcym rządem

Były szef sztabu wyborczego prezydenta USA Donalda Trumpa przyznał się do współpracy z obcym rządem. Paul Manafort zawarł ugodę z prokuraturą w sprawie oskarżenia o działanie jako niezarejestrowany zagraniczny agent. Zarzuty wobec Manaforta dotyczą udziału w spisku przeciwko USA i utrudniania działań organom ścigania. Chodzi o jego powiązania z rosyjskimi i ukraińskimi politykami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada Komisji Europejskiej

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na wątpliwości dotyczące przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. MSZ wskazało, że zarzuty Komisji są "bezzasadne". Według polskich władz, organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją wyłączną państw członkowskich, dlatego określenie wieku przejścia sędziów SN w stan spoczynku "nie może być uznane za naruszenie ogólnych przepisów prawa UE".

 

Dymisja wiceministra Pawła Chorążego

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży został zdymisjonowany. Powodem są wypowiedzi wiceministra dotyczące przyjmowania przez Polskę imigrantów. Chorąży podczas debaty w Warszawie stwierdził m.in., że jedynie przy stałym napływie imigrantów jest możliwe utrzymanie wzrostu gospodarczego na obecnym poziomie.

Huragan Florence dotarł do USA

Huragan Florence dotarł do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Florence uderzył w rejonie stutysięcznego miasta Wilmington w Karolinie Północnej. Prędkość towarzyszącego mu wiatru wynosi 140 km/h, co oznacza, że jest huraganem pierwszej kategorii - znacznie słabszym niż jeszcze kilka dni temu. Żywioł spowodował jednak już pierwsze zniszczenia.

ONZ: Znaleziono ciała 21 imigrantów

W tym miesiącu u wybrzeży Morza Śródziemnego wyłowiono ciała 21 imigrantów, którzy próbowali dotrzeć do Europy. Poinformowała o tym ONZ-owska Międzynarodowa Organizacja do spraw Imigracji (IOM). W tym roku w Morzu Śródziemnym utonęło 1586 imigrantów, którzy chcieli przedostać się do Europy drogą morską. Według IOM, w tym roku do Europy drogą morską dopłynęło prawie 75 tysięcy imigrantów.

Wiceprezydent Częstochowy odwołany

Mirosław Soborak został odwołany ze stanowiska wiceprezydenta Częstochowy. Jest podejrzewany o potrącenie 10-letniego rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Soborak został zatrzymany w czwartek, dzień po wypadku. W chwili zatrzymania miał promil alkoholu w organizmie. Prezydent miasta podjął decyzję o odwołaniu polityka ze stanowiska.

Więcej o: