Huragan Florence w USA. Główne uderzenie nastąpi za kilka godzin [WIADOMOŚCI DNIA]

Huragan Florence dotarł do USA

Mieszkańcy wschodniego wybrzeża USA już odczuwają skutki huraganu Florence, który nadciąga znad Atlantyku. Choć siła żywiołu osłabła nadal jest on groźny. Amerykańskie władze ostrzegają przed silnym wiatrem oraz powodziami.

Florence jest obecnie huraganem 1 kategorii. Prędkość towarzyszącego mu wiatru, która jeszcze wczoraj przekraczała 220 km/h, spadła do 145 km/h. Zmniejszyła się także prędkość z jaką huragan zbliża się do stałego lądu. Obecnie wynosi ona zaledwie 9 km/h co oznacza, że główne uderzenie nastąpi za kilka godzin.

Susza w Polsce. Rolnicy mogą zacząć ubiegać się o wsparcie

Od dziś rolnicy, którzy w wyniku suszy mają co najmniej 70 procent strat w uprawach, mogą starać się o wsparcie finansowe państwa. Otrzymają oni dopłatę tysiąc złotych do hektara.

Wnioski razem z protokołem szkód od wojewodów można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O pomoc mogą starać się również właściciele stawów rybackich, którzy otrzymają wsparcie 300 złotych do hektara gruntów pod zbiornikiem.

Prezydent Francji odtajnia archiwa o wojnie w Algierii

Emmanuel Macron podjął decyzję o częściowym odtajnieniu tych archiwów państwowych, które dotyczą wojny w Algierii. Była to jedna z bardziej ponurych kart historii współczesnej Francji. Powstanie mające na celu uzyskanie przez miejscowych nacjonalistów arabskich niepodległości Algierii i oderwania się od metropolii wybuchło 1 listopada 1954-tego roku.

Dokumenty archiwalne, które prezydent Macron postanowił udostępnić historykom, rodzinom uczestników tamtych wydarzeń oraz innym osobom prywatnym dotyczą przede wszystkim żołnierzy francuskich i algierskich - okoliczności w jakich polegli lub zaginęli bez wieści.

Pogoda w piątek. Na początek weekendu: ochłodzenie

W piątek w ciągu dnia najcieplej będzie na południowym wschodzie kraju. Pogoda będzie tam jeszcze letnia. Termometry w dzień pokażą temperaturę na poziomie 22-24 stopni Celsjusza.

W większości województw będzie w piątek chłodno w porównaniu do ostatnich dni. Najchłodniej na Mazowszu, gdzie termometry wskażą ok. 15 stopni Celsjusza i w województwie łódzkim.

Więcej o: