Sejm zdecyduje ws. Rzecznika Praw Dziecka; kandydatka PiS zrezygnowała [WIADOMOŚCI DNIA]

Sejm o zmianach w systemie dowodzenia, możliwe że wybrany zostanie RPD

W drugim dniu posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się po południu (godz. 13.00) przepisami wprowadzającymi nowy model kierowania i dowodzenia armią, a także nowelizacją ustawy o dowodach osobistych. Sejm zdecyduje także o dalszym postępowaniu w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Dziecka.

O funkcję ubiegało się troje kandydatów: zgłoszona przez PiS dr Sabina Lucyna Zalewska, zgłoszony przez klub Kukiz`15 dr Paweł Kukiz-Szczuciński oraz prof. Ewa Jarosz, którą poparły wspólnie Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Żadne z nich nie otrzymało pozytywnej rekomendacji komisji polityki społecznej i rodziny.  W środę wieczorem swoją kandydaturę wycofała zgłoszona przez PiS dr Sabina Lucyna Zalewska.

Paweł Kukiz-Szczuciński, kandydat na RPD dla Gazeta.pl: Jeśli PiS chce osobę, która będzie podporządkowana - nie powinien mnie popierać

Biskupi z całej Europy spotkają się w Poznaniu

W Poznaniu rozpoczyna się Zgromadzenie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. Biskupi spotykają się w stolicy Wielkopolski, by uczcić tysiąc pięćdziesiątą rocznicę powstania archidiecezji poznańskiej, pierwszego polskiego biskupstwa oraz setną rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości.

Z uczestnikami obrad spotkają się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Obrady będą niejawne, a ich głównymi tematami będą "solidarność i wolontariat".

Prezydent Andrzej Duda na Litwie. Weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

Para prezydencka przebywa z wizytą na Łotwie. Po południu w Pałacu Rundale przy granicy z Litwą Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos. Na dorocznym szczycie spotkają się prezydenci 13 europejskich państw, tworzących nieformalne gremium nazwane od miasta w Portugalii, gdzie w 2003 roku zainicjowano rozmowy przywódców.

Celem rozmów prezydentów między innymi Polski, Portugalii, Niemiec, Finlandii czy Włoch jest wspólna refleksja nad najbardziej aktualnymi wyzwaniami dla Europy.

Pogrzeb Kofiego Annana, byłego Sekretarza Generalnego ONZ

W Akrze zostanie dziś pochowany Kofi Annan, były Sekretarz Generalny ONZ. W państwowym pogrzebie wezmą udział politycy i przywódcy państw. Ceremonia w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Akrze zakończy trzydniowe uroczystości, które rozpoczęły się w poniedziałek, gdy trumna z ciałem zmarłego została przywieziona tu z Genewy.

Kofi Annan był Sekretarzem Generalnym ONZ od 1997 do 2006 roku, pierwszym politykiem na tym stanowisku z Afryki subsaharyjskiej. Zmarł 18 sierpnia w wieku 80 lat w swoim domu w Szwajcarii.

Pogoda w czwartek. Ciepło głównie na południu

W czwartek nie mamy co liczyć na upały. Pogoda może nie przyniesie chłodu, ale na północy w większości regionów temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza.

W Wielkopolsce temperatura miejscami może wynieść jedynie 15 stopni Celsjusza. Niewiele cieplej będzie w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Więcej o: