Huragan Florence zbliża się do USA. Ewakuowano już 1,5 mln osób [WIADOMOŚCI DNIA]

Huragan Florence coraz bliżej Stanów Zjednoczonych

Huragan Florence zbliża się od wschodu do stanów Karolina Północna i Karolina Południowa. Ma tam dotrzeć w czwartek.  Florence jest huraganem czwartego stopnia w pięciostopniowej skali. Prędkość wiatru dochodzi do 215 km/h. Jest to najsilniejszy huragan w tym regionie od 1989 roku. W stanach Karolina Północna i Południowa oraz Virginia nakazano ewakuację około 1,5 mln osób.

Strajk załóg lotniczych Ryanair

Niemieckie załogi linii lotniczych Ryanair podejmą w nocy strajk. Protest rozpocznie się o godz. 3 i potrwa dobę. Pasażerowie muszą się liczyć z odwołaniami lotów i opóźnieniami. Ryanair skreślił z rozkładu lotów 150 z 400 zaplanowanych połączeń z i do Niemiec.Personel domaga się podwyżek płac i poprawy warunków pracy.

Decyzje Andrzeja Dudy ws. sędziów Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę na dalsze orzekanie w Sądzie Najwyższym przez pięciu sędziów, którzy wyrazili taką wolę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nie ma wśród nich sędziego Józefa Iwulskiego, pełniącego do tej pory obowiązki I Prezesa SN. Dotychczasowa I Prezes Małgorzata Gersdorf w myśl nowej ustawy o SN przeszła w stan spoczynku. Sądem będzie tymczasowo kierował sędzia Dariusz Zawistowski.

Kolejne pytania Sądu Najwyższego do TSUE

Sąd Najwyższy skierował do unijnego Trybunału Sprawiedliwości dwa kolejne pytania prejudycjalne. Dotyczą one nowego składu Krajowej Rady Sądownictwa. Sąd Najwyższy zastanawia się, czy sposób powołania sędziów do KRS jest zgodny z polską konstytucją i standardami europejskim. W sierpniu SN skierował do TSUE pięć innych pytań, dotyczących zmian w sądownictwie przyjętych przez parlament.

Wzrasta płaca minimalna

Rząd zdecydował, że od 1 stycznia przyszłego roku płaca minimalna będzie wynosić 2250 złotych brutto. Dziś minimalna pensja to 2100 złotych brutto. Stawka godzinowa przy umowach cywilno-prawnych zostanie podniesiona z 13,70 złotych do 14,70 złotych.

Tomasz Komenda walczy o odszkodowanie

O 18 mln zł odszkodowania zamierza walczyć Tomasz Komenda, który niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo młodej dziewczyny, spędził w więzieniu 18 lat.
- Wielokrotnie byłem bity i łamany. Kiedy współwięźniowie okładali mnie na spacerniaku, strażnicy odwracali głowy. Żeby żyć musiałem ostatni kłaść się spać i pierwszy się budzić - mówił Komenda na spotkaniu z dziennikarzami.

Więcej o: