Komisja ds. Amber Gold wznawia prace. Przesłuchają Tomasza Arabskiego [WIADOMOŚCI DNIA]

Przesłuchanie Tomasza Arabskiego przed komisją ds. Amber Gold

Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold przesłucha dziś byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego. Będzie to pierwsze posiedzenie komisji po przerwie wakacyjnej. Zgodnie z harmonogramem, przesłuchanie świadka rozpocznie się w południe.
Według przewodniczącej komisji Małgorzaty Wassermann (PiS), Tomasz Arabski był jedną z najlepiej poinformowanych osób jeśli chodzi o działania i koordynację służb specjalnych.

Wybory w Szwecji. Wygrywa koalicja socjaldemokratów i Zielonych

Znane są pierwsze cząstkowe wyniki wyborów parlamentarnych  w Szwecji. Po zliczeniu głosów z 4800 z 6000 okręgów, 40,6 procent głosów otrzymała koalicja socjaldemokratów i Zielonych. Koalicja partii centro-prawicowych otrzymała 40,1 procent głosów. Trzecie miejsce zajęło skrajnie prawicowe, antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci, zdobywając 17,8 procent mandatów. Jej przywódca Jimmie Akesson powiedział, że jest otwarty na rozmowy koalicyjne, zwłaszcza z centroprawicą.

Sprawa kamienicy przy Skolimowskiej

O godzinie 10.00 komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich zbierze się na posiedzeniu niejawnym. Głównym tematem spotkania będzie reprywatyzacja kamienicy przy ulicy Skolimowskiej 3.
Zgody na reprywatyzację nieruchomości na rzecz spadkobierców przedwojennych właścicieli warszawski Ratusz wydał w 2008.

Marek Kuchciński w Pradze

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwiedzi dziś Pragę. Będzie uczestniczyć w wydarzeniach związanych z projektem "sPOLeCZne. Polsko-czeskie rocznice 1918-2018". Ma on na celu przypomnienie wspólnej historii Polaków i Czechów w czasie ostatnich stu lat.

Sesja w Strasburgu. Głosowanie nad art. 7

Dziś rozpoczyna się 4-dniowa sesja w Strasburgu. Podczas niej przemówienie o stanie unii wygłosi szef Komisji Europejskiej. Będzie to ostatnie takie wystąpienie Jeana-Claude Junckera jako przewodniczącego KE. Podczas sesji dojdzie też do debaty na temat praworządności na Węgrzech. W planach jest również głosowanie nad uruchomieniem procedury związane z artykułem 7 oraz nad dyrektywą o prawie autorskim.

Pogoda w poniedziałek: będzie ciepło, ale może padać deszcz. Na wschodzie możliwe burze.

Więcej o: