Nowy rzecznik Dudy, wniosek o odszkodowanie za eksperymenty w Auschwitz [WIADOMOŚCI DNIA]

Nowy rzecznik Andrzeja Dudy

O godzinie 13:30 zostanie powołany nowy rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Według portalu 300Polityka, będzie nim były pracownik centrali i klubu Prawa i Sprawiedliwości, Błażej Spychalski. Nowy rzecznik zastąpi Krzysztofa Łapińskiego, który zrezygnował z funkcji kilka dni temu. Prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że rola rzecznika się nie zmieni, będzie on nadal pracował w randze sekretarza stanu i wykonywał te same funkcje, co Krzysztof Łapiński.

Powołanie nowego Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Kolejne zmiany w wojsku. O godzinie 17 generał dywizji Tomasz Piotrowski odbierze z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt mianowania na Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Prezydent wręczy też akt odwołania ze stanowiska dotychczasowemu Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, generałowi Sławomirowi Wojciechowskiemu. Ceremonia odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Jutro generał Tomasz Piotrowski oficjalnie obejmie swoje stanowisko.

Pierwszy prywatny wniosek o odszkodowanie za eksperymenty w Auschwitz

Do Sądu Okręgowego w Warszawie ma dziś wpłynąć pierwszy polski, prywatny wniosek przeciwko rządowi Niemiec o odszkodowanie za eksperymenty medyczne w Auschwitz. - Złoży go rodzina więźnia - powiedział Radiu Poznań mecenas Stefan Hambura, reprezentujący obywateli polskich w sporach z niemieckimi instytucjami.
Prawnik wyraził nadzieję, że podobnych pozwów będzie więcej i że będą składane w całej Polsce. Stefan Hambura przypuszcza, że jeszcze niewiele osób wie, iż w sprawach o odszkodowanie nie trzeba wnosić opłaty za wpis sądowy. Prawnik przypomina, że osoby, które będą dochodzić takich roszczeń, zostały kilka miesięcy temu ustawowo zwolnione z opłat sądowych.

Kandydat na prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro ugodzony nożem w brzuch

Kandydat na prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro został poważnie ranny. Niezidentyfikowany mężczyzna w czwartek ugodził go nożem w brzuch. Do zdarzenia doszło podczas spotkania z wyborcami w mieście Juiz de Fora stanie Minas Gerais, gdy Bolsonaro był niesiony na rękach przez swoich zwolenników. Jak podała policja, napastnik został zatrzymany. Początkowo ranę uznawano za powierzchowną, okazało się jednak, że 63-letni polityk ma uszkodzoną wątrobę i płuco. Jair Bolsonaro przeszedł operację jamy brzusznej. Jak napisał na Twitterze jego syn, stan rannego jest stabilny.
Jair Bolsonaro jest faworytem w wyborach prezydenckich, które odbędą się 7 października. Reprezentuje skrajnie prawicową i populistyczną Partię Społeczno-Liberalną.

Ośmioro Polaków w drugim etapie Konkursu Chopinowskiego

Ośmioro Polaków zakwalifikowało się do drugiego etapu Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Są to: Łukasz Byrdy, Agnieszka Korpyta, Justyna Kreft, Krzysztof Książek, Kamil Pacholec, Tomasz Ritter, Joanna Różewska i Aleksandra Świegut.  W sumie do drugiego etapu zakwalifikowało się 15 pianistów z siedmiu krajów: Francji, Japonii, Polski, Rosji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Pozostali artyści, którzy wezmą udział w drugim etapie to: Dmitry Ablogin z Rosji, Eric Clark ze Stanów Zjednoczonych, Antoine de Grolée z Francji, Naruhiko Kawaguchi z Japonii, Dinara Klinton z Ukrainy, Yui Nakamura z Japonii i Aurelia Visovan z Rumunii.

Pogoda w piątek. Pochmurno, na zachodzie burze i deszcz

Pogoda w piątek zapowiada się na stosunkowo ciepłą, choć nad całą Polską występować będzie zachmurzenie. W kilku miejscach może popadać, a na zachodzie możliwe są burze.

W trzylecie prezydentury Andrzej Duda się wzruszył. Wstrząsnęły nim słowa marszałka Piłsudskiego

Więcej o: