Georgette Mosbacher zaczyna pracę jako ambasador USA w Warszawie [WIADOMOŚCI DNIA]

Nowa ambasador USA zaczyna pracę w Polsce

Nowa amerykańska ambasador oficjalnie rozpocznie dziś pracę w Warszawie. Georgette Mosbacher, miliarderka i bizneswoman, złoży dzisiaj w Belwederze listy uwierzytelniające prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Od tego momentu rozpocznie się jej oficjalna kadencja na stanowisku przedstawiciela amerykańskich władz w Warszawie. Nowa amerykańska ambasador nie jest zawodową dyplomatką. Przez lata prowadziła w USA firmę kosmetyczną i zajmowała się doradztwem marketingowym. Z Partią Republikańską związana jest od wielu lat. Nowa ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie ma 71 lat.

Sprawa Skripala na Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Wielka Brytania przedstawi dziś dowody ws. Salisbury na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wczoraj brytyjska premier stwierdziła, że ataku na Siergieja Skripala i jego córkę dokonało dwóch agentów GRU - rosyjskich wojskowych służb specjalnych. Brytyjska policja w środę ujawniła nazwiska i wizerunek podejrzanych.

Pierwsze od dawna rozmowy ws. katastrofalnej wojny w Jemenie

W Genewie mają rozpocząć się dzisiaj rozmowy dotyczące zakończenia największego współczesnego kryzys humanitarnego na świecie, jak określa się wojnę w Jemenie. Prawie 8 i pół miliona Jemeńczyków cierpi na skutek głodu, chorób, epidemii cholery i katastrofalnej sytuacji ekonomicznej kraju. To będą pierwsze rozmowy pomiędzy przedstawicielami rządu. a bojownikami Huti od 2016 roku.

Sprawa Arabskiego i katastrofy smoleńskiej przed sądem

O godzinie 10.00 przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpocznie się kolejna rozprawa w procesie Tomasza Arabskiego. Były szef kancelarii premiera Donalda Tuska oraz czterej inni urzędnicy są oskarżeni o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 roku. Podczas dzisiejszej rozprawy zeznania ma złożyć biegły sądowy Paweł Góra, który jest współautorem opinii biegłych w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Proces Tomasza Arabskiego toczy się przed warszawskim Sądem Okręgowym od marca 2016 roku. Z prywatnym aktem oskarżenia wystąpiła część rodzin ofiar katastrofy.

Konkurs Chopinowski w Warszawie 

W Warszawie trwa Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Podczas trzeciego dnia przesłuchań w Filharmonii Narodowej zaprezentuje się dziesięcioro ostatnich pianistów z trzydziestorga zakwalifikowanych do pierwszego etapu. Wieczorem dowiemy się którzy pianiści zyskali największe uznanie jurorów. Do drugiego etapu - zgodnie z regulaminem - dopuszczonych zostanie nie więcej niż 15 uczestników.

Pogoda na czwartek: Na zachodzie lato, na wschodzie jesień - deszcz i burze

Pogoda w czwartek będzie szczególnie uciążliwa dla mieszkańców wschodu Polski. Tam wystąpią deszcze, możliwe jest też, że zagrzmi. W reszcie kraju będzie pogodnie i ciepło, maksymalnie do 26 stopni Celsjusza.

Atak silną trucizną w brytyjskiej restauracji. Były rosyjski szpieg w stanie krytycznym

Więcej o: