Premier Litwy z nagrodą Człowieka Roku; Duda obniżył pensje marszałków [WIADOMOŚCI DNIA]

Premier Litwy z nagrodą Człowieka Roku

Saulius Skvernelis, premier Litwy, został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Potwierdziły się więc tym samym wcześniejsze doniesienia, że to własnie w jego ręce trafi to wyróżnienie.

- To dla mnie ogromna radość, że nagrodę dostał mój przyjaciel. Saulius pisuje do mnie SMS-y po polsku - mówił premier Mateusz Morawiecki, który wręczał premierowi Litwy nagrodę.

Pensje marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu obniżone

Po obniżce pensji posłów przyszedł czas na uposażenia marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu. Ich zarobki spadną o 20 proc., czyli o około 3 tys. zł. Ich uposażenie reguluje rozporządzenie, a nie ustawa, jednak decyzją prezydenta Andrzeja Dudy zostało ono zmienione.

Decyzja o obniżkach uposażeń to pokłosie wydarzeń z początku roku, gdy w mediach co rusz donoszono o nagrodach dla ministrów rządu Beaty Szydło.

Scotland Yard o sprawie ataku na Skripalów: Podejrzani są dwaj Rosjanie

Scotland Yard oskarżył dwóch Rosjan: Aleksandra Petrowa i Rusłana Boszirowa o otrucie nowiczokiem Siergieja Skripala i jego córki, Julii.

Do otrucia Siergieja Skripala i jego córki Julii doszło w marcu w Salisbury w Wielkiej Brytanii.

Najnowszy sondaż. PiS liderem, ale bez samodzielnych rządów

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że Prawo i Sprawiedliwość dalej jest liderem, ale nie mogłoby liczyć na samodzielne rządzenie.

PiS może liczyć na 39 proc. głosów respondentów, na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) - 28 proc., a ostatnie miejsce na podium zajmuje Kukiz'15 - 10 proc. Do Sejmu weszlyby jeszcze SLD i PSL.

Afera taśmowa. "Polityka": Falenta spłacał dług Rosjanom

W środę tygodnik "Polityka" opublikował wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego tzw. afery taśmowej, która wybuchła w 2014 roku.

Z ustaleń dziennikarzy gazety wynika, że "wiele tropów wskazuje, że afera taśmowa była intrygą rozgrywaną przez rosyjskie służby", a Marek Falenta, główna postać afery, miał powiązania z Rosjanami.

Więcej o: