Pierwszy dzień szkoły, polscy prokuratorzy w Smoleńsku [WIADOMOŚCI DNIA]

Pierwszy dzień szkoły. Naukę rozpoczyna 4,5 miliona uczniów

4,5 miliona uczniów z prawie 24 tysięcy szkół wraca do szkoły. Dziś pierwszy dzień nowego roku szkolnego 2018/2019. To też początek kolejnego roku wprowadzania reformy edukacji i kolejne zmiany. Od września zaczyna obowiązywać m.in. nowy sposób awansu zawodowego i oceniania pracy nauczycieli.

W tym roku po raz pierwszy po ósmej klasie odbędzie się egzamin. Choć nie będzie go można nie zdać, to jego wynik będzie brany pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Polscy prokuratorzy zaczynają prace w Smoleńsku

Dziś w Smoleńsku pięciu polskich prokuratorów rozpocznie badanie wraku samolotu Tu-154M. Maszyna rozbiła się 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku Siewiernyj. Wspomogą ich specjaliści - technicy informatyczni.

Prokuratorzy mają przyjrzeć się między innymi elementom konstrukcyjnym rządowego samolotu. Jako pierwszy o oględzinach poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Rosjanie odmawiają przekazania wraku stronie polskiej, uzasadniając to prowadzonym śledztwem.

Pożar w Muzeum Narodowym w Brazylii

W 200-letnim Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro wybuchł pożar. W placówce znajduje się blisko 20 milionów eksponatów, wśród których są m.in. drogocenne mumie, etruskie wazy i odnaleziona na terenie Brazylii ludzka czaszka sprzed 12 tysięcy lat.

Protest marynarzy w Grecji. Utrudnienia dla podróżnych

O północy w Grecji rozpoczął się 24-godzinny strajk marynarzy. Utrudnienia komunikacyjne mogą dotknąć dziesiątki tysięcy podróżnych. Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO), która ogłosiła strajk, zapowiada zawieszenie kursowania wszystkich promów.

Greccy marynarze domagają się podwyżek wynagrodzeń, poprawy warunków pracy i ulg podatkowych. Argumentują, że przez ostatnie osiem lat nie otrzymali żadnej podwyżki mimo trudnych warunków, w jakich pracują.

Pogoda w poniedziałek. Ciepło, powyżej 20 stopni

Pogoda w poniedziałek będzie dla nas łaskawa. W większości kraju termometry wskażą grubo powyżej 20 stopni. Na zachodzie, w okolicach Zielonej Góry czy Gorzowa Wielkopolskiego, temperatura może sięgnąć nawet 28 st.

Więcej o: