Lider separatystów zginął w wybuchu. Donieck wprowadza stan wyjątkowy [WIADOMOŚCI DNIA]

W wybuchu zginął Aleksandr Zacharczenko, lider Donieckiej Republiki Ludowej

Samozwańczy przywódca separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL)
Aleksandr Zacharczenko zginął w wybuchu, do którego doszło w donieckiej kawiarni "Siepar" czyli "Separatysta".

Zacharczenko miał 42 lata i od 2014 roku przewodził nieuznawanej przez większość państw separatystyczej Donieckiej Republice Ludowej. W DRL został wprowadzony stan wyjątkowy. Drogi wjazdowe i wyjazdowe ze stolicy separatystycznej republiki zostały zamknięte, a na jej ulicach pojawiły się wozy opancerzone. Miejscowa prokuratura wszczęła śledztwo z artykułu "terroryzm".

Kandydaci Zjednoczonej Prawicy przegrywają w sondażach

W Krakowie w I turze zwyciężyłby obecny prezydent Jacek Majchrowski - wynika z najnowszego sondażu. Tym samym pokonałby kandydatkę Zjednoczonej Prawicy Małgorzatę Wassermann.

Zjednoczona Prawica miałaby też spore problemy w Białymstoku: kandydat tej formacji Jacek Żalek przegrywa w sondażu z obecnym prezydentem Tadeuszem Truskolaskim (popieranym przez PO).

Środowisko oprotestowuje decyzję Gowina. Astronomia ma nie być dyscypliną naukową

W projekcie rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina umieszczono nową klasyfikację dziedzin, a także dyscyplin naukowych.

W myśl przepisów astronomia została uznana za część kategorii "nauki fizyczne", a wcześniej była osobną dyscypliną. Badacze kosmosu oprotestowali decyzję wicepremiera.

38. rocznica Porozumień Sierpniowych. Głódź dziękował Kurskiemu

W Gdańsku trwają główne uroczystości 38. rocznicy strajków w 1980 roku i powstania NSZZ "Solidarność". Ich elementem była też msza w bazylice św. Brygidy, podczas której przemawiał prezydent Andrzej Duda.

Natomiast podczas nabożeństwa metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź, znalazł chwilę, by podziękować prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu za jego dokonania. - Ta telewizja zmieniła oblicze - mówił.

Pogoda w weekend. Deszczowy piątek i ciepła niedziela

W weekend aura będzie nas zaskakiwać. Synoptycy przewidują burze i przelotne opady, jak i niezwykle słoneczne momenty. Słupki na termometrach będą wahać się od 13 do ponad 20 stopni Celsjusza.

Najlepsza pogoda zapowiadana jest na niedzielę, 2 września - ma być wtedy słonecznie.

Więcej o: