Rząd odpowie na postulaty "Solidarności". Związkowcy chcą wzrostu płac [WIADOMOŚCI DNIA]

Odpowiedź rządu na postulaty "Solidarności"

W Gdańsku rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej "Solidarności". Gościem będzie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która ma przedstawić rządowe propozycje. Trzy postulaty, przestawione 7 sierpnia przez "Solidarność", to m.in. 12-proc. wzrost nakładów na podwyżki w państwowej sferze budżetowej i wzrost płacy minimalnej o 8,5 proc., czyli do kwoty 2278 zł.

Zawieszenie broni na Ukrainie

Na wschodzie Ukrainy powinno wejść w życie zawieszenie broni. Związane jest ono z rozpoczynającym się niebawem rokiem szkolnym. To kolejne wstrzymanie ognia ogłoszone w Donbasie. Wszystkie poprzednie były zrywane. Zawieszenie broni uzgodniono tydzień temu, w ramach obradującej w Mińsku trójstronnej grupy. Oprócz Ukrainy, Rosji i OBWE, w jej skład wchodzą prorosyjscy separatyści.

75. festiwal filmowy w Wenecji

Wieczorem rozpoczyna się 75. festiwal filmowy w Wenecji. O nagrodę Złotego Lwa będzie się ubiegało 21 filmów z całego świata. Przewodniczącym jury będzie meksykański reżyser Guillermo del Toro. Filmy, które powalczą o Złotego Lwa, oceniać między innymi Małgorzata Szumowska. Festiwal w Wenecji zakończy się 8 września.

Ciało Johna McCaina wystawione na Kapitolu

Na stanowym Kapitolu w stanie Arizona zostanie wystawiona na widok publiczny trumna z ciałem Johna McCaina. Będzie to początek kilkudniowych uroczystości pożegnalnych polityka Partii Republikańskiej. W piątek trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona w rotundzie Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę na cmentarzu wojskowym w Annapolis w stanie Maryland.

Władimir Putin o reformie emerytalnej

Prezydent Władimir Putin wystąpi z oświadczeniem dotyczącym reformy emerytalnej w Rosji. Oczekuje się, że zaproponuje złagodzenie niepopularnego projektu rządowego. Reforma przewiduje stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Dla mężczyzn próg ten ma wzrosnąć w najbliższej dekadzie do 65 lat, a dla kobiet - do 63 lat w 2034 roku.

Pogoda w środę. Będzie cieplej

Pogoda w środę przyniesie w wielu regionach wzrost temperatury w porównaniu do poprzednich dni. Na zachodzie termometry w ciągu dnia wskażą do 26 stopni Celsjusza. Nieznacznie chłodniej może być bliżej centrum kraju. 24 stopnie wyniesie temperatura w Toruniu i Łodzi, natomiast w Warszawie termometry wskażą ok. 22 stopni. Najchłodniej będzie w Zakopanem (19 stopni).

Więcej o: