KRS decyduje ws. obsady SN, Ukraina świętuje niepodległość [WIADOMOŚCI DNIA]

KRS zajmuje się obsadą Sądu Najwyższego

Piątek to drugi dzień posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, które poświęcone jest obsadzie stanowisk w Izbie Karnej Sądu Najwyższego. Wczoraj KRS w tajnym głosowaniu wybrała 12 kandydatów na członków Izby Dyscyplinarnej. Wniosek o ich powołanie trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

W Izbie Karnej o jedno stanowisko ubiega się siedmiu kandydatów. Na początku przyszłego tygodnia członkowie Rady zajmą się kandydaturami do Izb Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

W Dęblinie odbędą się uroczystości z okazji stulecia polskiego lotnictwa wojskowego. Mają się rozpocząć o 13.30 przy Pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt.

W uroczystości weźmie udział minister obrony Mariusz Błaszczak, piloci oraz studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych "Szkoły Orląt".

Dzień Niepodległości na Ukrainie. 27-lat temu proklamowała niezależność

24 sierpnia 1991 roku Ukraina odzyskała niepodległość od ZSRR (tego samego dnia Michaił Gorbaczow ustąpił ze stanowiska sekretarza generalnego KPZR). U naszych wschodnich sąsiadów, w Kijowie, odbędzie się z tej okazji defilada wojskowa.

Defiladę przyjmie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Na trybunie zasiądą też przedstawiciele innych państw m.in. doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa John Bolton. Polskę reprezentować ma wiceminister obrony narodowej gen. Marek Łapiński.

GUS o bezrobociu w lipcu

Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o poziomie bezrobocia w lipcu. Z opublikowanych na początku miesiąca szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że bezrobocie na koniec lipca, podobnie jak w czerwcu, wyniosło 5,9 procent.

Pogoda w piątek. Burze z gradem w całej Polsce, upały na wschodzie

Praktycznie dla całego kraju IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami z gradem, które obowiązują od piątku do soboty. Najsilniej może zagrzmieć w województwie opolskim.

Mimo tych ostrzeżeń pogoda w piątek zapowiada się na ciepłą, a nawet upalną: we wschodniej części Polski termometry wskażą nawet do 32 stopni Celsjusza.

Zapowiada się długie lato. Według prognoz ciepło będzie aż do listopada

Więcej o: