100 dni głodówki Sencowa, walka o fregaty Adelaide, kolejne wątki #MeToo [WIADOMOŚCI DNIA]

100 dni głodówki Ołeha Sencowa

Dziś minęło 100 dni ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, który jest skazany na 20 lat łagru przez Rosjan. Sencow domaga się uwolnienia wszystkich Ukraińców, którzysą więzieni w Federacji Rosyjskiej. Przez ponad trzy miesiące Sencow stracił około 30 kg masy ciała. - Ołeh mówi, że jeżeli ma umrzeć, to umrze - stwierdził prawnik Dmitri Dins, reprezentujący Sencowa.

Tragedia w Darłówku. Straszne dane z Polski - ogromna liczba utonięć

Co prawda rekordowy pod względem utonięć był rok 2013, ale i w tym roku statystyki są tragiczne: do 19 sierpnia utonęło 335 osób. W krajach o wysokich dochodach średnia ofiar utonięć wynosi 2 na 100 tys. osób, tymczasem w Polsce ten wskaźnik wynosi około 2,4. Z krajów UE gorzej jest m.in. w Rumunii. Z kolei z danych z 2017 roku wynika, że to nie w morzu najczęściej dochodzi do utonięć: najwięcej było ich w rzekach (112) i jeziorach (101).

Ciąg dalszy akcji #MeToo. Asia Argento oskarżana o molestowanie

Asia Argento była jedną z pierwszych, która opowiedziała o tym, że co robił Harvey Weinstein, jeden z największych hollywoodzkich producentów. Aktorka opowiadała, że gdy miała 21 lat, to Weinstein zgwałcił ją w Cannes. W rok po wybuchu afery wokół producenta to Argento została oskarżona o to, że w przeszłości molestowała 17-latka.

Fregaty dla polskiej armii? Prezydent twierdzi, że sprawa nie jest zamknięta, ale...

- Sprawa australijskich fregat nie jest zamknięta - poinformował Andrzej Duda, który obecnie przebywa w Australii. Prezydent powiedział polskim dziennikarzom, że rozmowy w tej sprawie wciąż się toczą. Jak pisze dziennikarz Gazeta.pl Maciej Kucharczyk, warto dalej walczyć o fregaty typu Adelaide, ponieważ nawet dwa takie okręty miałyby lepszą obronę przeciwlotniczą niż większość polskiego wojska.

Jakiw Palij, były nazista, deportowany do Niemiec

We wtorek rano w Duesseldorfie pojawił się Jakiw Palij, 95-letni były strażnik niemieckich obozów zagłady. Mężczyzna jest oskarżany o współudział w zamordowaniu co najmniej 7000 Żydów. Do lat dwutysięcznych Palij przebywał w USA, dopiero wtedy ujawniono jego prawdziwą tożsamość. Stany Zjednoczone wcześniej wiele razy próbowały deportować Palija właśnie do Niemiec.

Więcej o: