Europejska organizacja chce zawiesić polską KRS; Aretha Franklin nie żyje [WIADOMOŚCI DNIA]

Europejska Sieć Rad Sądownictwa chce zawiesić KRS

Krajowa Rada Sądownictwa może wkrótce zostać zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieć Rad Sądownictwa, która zrzesza takie instytucje. W opinii jej kierownictwa KRS "nie spełnia wymogu niezależności od władzy" po zmianach wprowadzonych przez PiS.

Duda wetuje ordynację do PE

Prezydent Andrzej Duda zawetował zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. - Odmawiam jej podpisania, odbiega od zasady proporcjonalności w wyborach. Nie jest to dobra zmiana w systemie prawnym i demokratycznym - oznajmił prezydent. Taka decyzja była spodziewana od jakiegoś czasu.

Aretha Franklin nie żyje

Królowa muzyki soul Aretha Franklin nie żyje. Amerykańska piosenkarka zmarła po ciężkiej chorobie w swoim domu w Detroit. Miała 76 lat. W komunikacie dla mediów rodzina Arethy Franklin poinformowała, że przyczyną śmierci artystki był rak trzustki. "W jednej z najbardziej smutnych chwil naszego życia nie jesteśmy w stanie wyrazić bólu, jaki jest w naszych sercach” - napisali bliscy piosenkarki dziękując za kondolencje, słowa wsparcia, modlitwy i wyrazy współczucia.

Akcja poszukiwawcza w Genui

Pod gruzami zawalonego we wtorek wiaduktu w Genui może się jeszcze znajdować 20 ofiar. Dotychczas w trwającej cały czas akcji ratunkowej odnaleziono 38 zabitych i 16 rannych. Nie jest jasne ile samochodów znajdowało się w chwili katastrofy na 200-metrowym odcinku wiaduktu, który się zawalił. Zgodnie z najnowszymi szacunkami, mogło ich być 35, a nie 30, jak podawano dotychczas. 

Do północy ankieta ws. zmiany czasu w UE

Do północy można jeszcze wypełnić unijną ankietę w sprawie zmiany czasu. Jest w niej jedno pytanie: czy chcemy, by dalej w całej Unii Europejskiej zmieniano czas na letni. Ankietę można wypełnić także w języku polskim. Ekonomista dr Marcin Brol mówił w Radiu Wrocław, że obecnie zmiany czasu nie mają żadnego znaczenia dla gospodarki. Wprowadzającym zmianę czasu zależało na optymalnym wykorzystaniu światła słonecznego do obniżenia kosztów procesów produkcyjnych i usługowych. Naukowiec Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu jest zdania, że oszczędności na oświetleniu są po zmianie czasu znikome