Kolejne pytanie Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości [WIADOMOŚCI DNIA]

Kolejne pytanie Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości

Sąd Najwyższy przesłał w środę do Trybunału Sprawiedliwości UE tzw. pytanie prejudycjalne wydane w sprawie odwołania sędzi Anny Owczarek od uchwały KRS o negatywnym zaopiniowaniu jej oświadczenia dot. woli dalszego orzekania - poinformował dzisiaj w komunikacie SN. Wcześniej Sąd Najwyższy skierował do Luksemburga pięć pytań, dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku. SN zawiesił także przepisy wprowadzone przez PiS.

Rekord upałów padł w Trzebieży

Dzisiaj w Trzebieży (Zachodniopomorskie) padł rekord tego lata jeśli chodzi o temperaturę. Termometry w tej miejscowości pokazały 36,6 st. C. Upały nie ustąpią do piątku, krótkotrwałe ochłodzenie przyjdzie w sobotę.

Pogrzeb Kory na Powązkach

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie rodzina, artyści i tłumy fanów pożegnali Korę. Ikona polskiego rocka, wieloletnia liderka zespołu Maanam, autorka tekstów piosenek i wierszy spoczęła w kwaterze "K" nieopodal Alei Zasłużonych. - Jako artystka i jako człowiek była diamentem najczystszej wody - powiedział na uroczystości pogrzebowej Wojciech Mann.

Nowa ordynacja utrudni wejście do PE dużym partiom

Według ekspertyz dotyczących przeforsowanego niedawno prawa dotyczącego ordynacji do Parlamentu Europejskiego nawet kandydaci dużych partii mogą mieć problem z dostaniem się do PE. Wszystko przez bardzo wysoki, oscylujący w granicach 21 proc. próg wyborczy. Andrzej Duda ogłosił, że skłania się do zawetowania tych budzących kontrowersje przepisów.

Komisja Europejska pyta o zmianę czasu

Do czwartku 16 sierpnia trwają unijne konsultacje dotyczące zmiany czasu. Opinię można wyrazić na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Użytkownik jest pytany m.in. o osobiste doświadczenia związane z przechodzeniem na czas letni i zimowy, a także o to, czy zmiana czasu powinna zostać utrzymana, a może raczej zniesiona.

Więcej o: