Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał ze związkowcami o podwyżkach w budżetówce [WIADOMOŚCI DNIA]

Morawiecki spotka się ze związkowcami

O godzinie 14.30 w siedzibie Solidarności w Gdańsku rozpocznie się nadzwyczajne spotkanie Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” z premierem Mateuszem Morawieckim. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy szefa Solidarności Piotra Dudy.
Jak powiedział IAR rzecznik związku Marek Lewandowski, rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Wzrost ten jest zamrożony od 2010 roku i jak zaznaczył rzecznik, nie ma już dzisiaj uzasadnienia, by to zamrożenie dłużej trwało, gdyż sytuacja ekonomiczna kraju jest bardzo dobra.

Jacek Czaputowicz w Gruzji

Dziesięć lat temu rozpoczęła się rosyjsko-gruzińska wojna o Osetię Południową. Dzień przed tą rocznicą do Gruzji przyjechali Jacek Czaputowicz oraz szefowie MSZ Litwy i Łotwy oraz wicepremiera Ukrainy. Chcą przypomnieć o konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego. Rano pojadą na linię graniczną między Gruzją a nieuznawaną przez świat republiką Osetii Południowej. To właśnie Osetia oraz Abchazja przy wsparciu Rosji 10 lat temu oderwały się od Gruzji. Ministrowie pojadą też na jeden z cmentarzy i oddadzą hołd żołnierzom, który zginęli w wojnie sprzed dekady.

Prezes Polskiego Radia zawieszony

W nocy z poniedziałku na wtorek rada nadzorcza Polskiego Radia S.A. zawiesiła w czynnościach prezesa zarządu, Jacką Sobalę. Jednocześnie rada, działając na podstawie statutu spółki, delegowała Pana Andrzeja Rogoyskiego, przewodniczącego rady nadzorczej Polskiego Radia S.A. do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu. Dalsze decyzje dotyczące władz Polskiego Radia leżą w kompetencjach Rady Mediów Narodowych. Władze spółki nie podają powodu zawieszenia Sobali.

Przywrócenie sankcji wobec Iranu

O północy czasu waszyngtońskiego czyli o 6 rano czasu polskiego wszedł w życie dekret Donalda Trumpa zakazujący sprzedaży Iranowi amerykańskiej waluty, zakupu irańskich obligacji oraz handlu złotem i innymi metalami szlachetnymi. Prezydent USA zabronił importu irańskiej stali i aluminium, perskich dywanów i pistacji. Restrykcje dotyczą także przemysłu motoryzacyjnego. Sankcje zakazujące importu irańskiej ropy naftowej mają wejść w życie w listopadzie.
Donald Trump przywrócił sankcje by zmusić Teheran do większych ustępstw w sprawie programu nuklearnego oraz zaprzestania agresywnych działań na Bliskim Wschodzie.

USA domaga się informacji nt. zatrzymanych w Arabii Saudyjskiej aktywistów

Stany Zjednoczone zwróciły się do saudyjskiego rządu o bardziej szczegółowe informacje na temat zatrzymania działaczy broniących praw człowieka i praw kobiet. Waszyngton wzywa Rijad do przestrzegania prawa do sprawiedliwego procesu - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu. Przedstawiciel Departamentu Stanu wezwał Arabię Saudyjską również do tego, aby publikowała informacje dotyczące przebiegu spraw sądowych. Wcześniej Arabia Saudyjska wydaliła z kraju ambasadora Kanady, wezwała też na konsultacje swego ambasadora w Ottawie. Władze w Rijadzie zamroziły też wszelkie rozmowy handlowe i inwestycyjne z Kanadą.

Więcej o: