Prezydent Andrzej Duda podpisał Konstytucję dla Nauki [WIADOMOŚCI DNIA]

Konstytucja dla Nauki podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał Konstytucję dla Nauki, ustawę, która stanowi całościową reformę szkolnictwa wyższego. W wyniku jej wprowadzenia na uniwersytetach powstanie nowy organ - rada uczelni, zmieni się też model finansowania szkolnictwa. Ustawa forsowana przez ministra nauki Jarosława Gowina była przyczyną protestów środowisk studenckich i naukowych. Wejdzie w życie 1 października.

Komisja weryfikacyjna ws. kolejnych nieruchomości

O godzinie 10.00 komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich spotka się na posiedzeniu niejawnym. Po nim zaplanowana jest konferencja prasowa, podczas której przewodniczący Patryk Jaki może ogłosić decyzje w sprawie reprywatyzacji nieruchomości przy Pięknej 49, Mokotowskiej 40 oraz Jagiellońskiej 22.

Grecja. Pozwy przeciwko władzom

Krewni dwóch osób, które zginęły w lipcowych pożarach w Grecji, wnieśli pozew do sądu przeciwko lokalnym władzom. Oskarżają ich o nieumyślne spowodowanie śmierci i narażenie ludzi na niebezpieczeństwo. W pożarach mogło zginąć nawet 90 osób,  w tym dwoje Polaków, ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze znana. Nie ustalono także jednoznacznej przyczyny pożarów.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

W siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie odbędą się uroczystości związane z obchodami 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i zdobycia gmachu PWPW. Przez prawie miesiąc od 2 sierpnia Polacy bronili go przed atakami Niemców. 28 sierpnia 1944 roku budynek został przejęty przez niemieckich żołnierzy, a podczas jego obrony zginęło prawie stu Polaków.

Pogoda w czwartek

Czwartkowa pogoda da się we znaki tym, którzy nie lubią upałów. Termometry wciąż będą pokazywały powyżej 30 stopni. Najcieplej będzie w Poznaniu, Zielonej Górze, Łodzi i Wrocławiu, gdzie temperatury wyniosą nawet 34 stopnie. Synoptycy ostrzegają też przed burzami, którym będą towarzyszyć ulewne deszcze. Mogą wystąpić m.in. w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, małopolskim i śląskim.

Więcej o: