Marsz narodowców w Warszawie rozwiązany na wniosek Ratusza [WIADOMOŚCI DNIA]

Marsz narodowców w Warszawie rozwiązany

Na wniosek Ratusza policja rozwiązała demonstrację środowisk narodowych w Warszawie. Zgromadzenie rozpoczęło się na Rondzie Dmowskiego, gdzie o 17:00 uczczono pamięć Powstańców Warszawskich zapaleniem rac. Na wysokości Ronda de Gaulle'a policjanci zostali poinformowani przez pełnomocnika Ratusza, że marsz został rozwiązany z uwagi na to, że część uczestników miała flagi i koszulki z symbolami ustroju totalitarnego. Były to między innymi krzyż celtycki i hasło "Raz sierpem, raz młotem - czerwoną hołotę". Policjanci rozwiązali zgromadzenie. Marsz Powstania Warszawskiego jest jednak kontynuowany - jako zgromadzenie spontaniczne.

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego trwały od rana. O godzinie 17, czyli w Godzinę „W”, gdy rozpoczęło się powstanie, zawyły syreny. Zamarł ruch na ulicach, stanęła komunikacja miejska i samochody oraz tłumy ludzi na ulicach. Wszystko po to, by oddać hołd poległym.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki na warszawskim cmentarzu wojskowym na Powązkach złożyli wieńce na grobie generała Antoniego Chruściela "Montera", który był dowódcą powstania. Premier w Muzeum Powstania Warszawskiego poinformował, że fundusz dla żyjących Powstańców Warszawskich i żołnierzy walczących o niepodległość zostanie dwukrotnie zwiększony.

Ambasada Niemiec oddaje hołd Powstańcom Warszawskim

Z okazji 74. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Ambasada Niemiec opuściła do połowy masztu flagi na swoich placówkach dyplomatycznych. „Ze smutkiem i wstydem oddajemy dziś hołd pamięci ofiar niewyobrażalnego niemieckiego okrucieństwa przeciwko Polakom w Powstaniu Warszawskim” - napisali niemieccy dyplomaci, którzy przebywają w Polsce. „Oddajemy hołd odwadze Polaków, którzy jednocząc się w tęsknocie za wolnością, stawili opór” - dodali.

Donald Trump chce zakończenia śledztwa ws. ingerencji Rosji w wybory

Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał Departament Sprawiedliwości do natychmiastowego zakończenia śledztwa w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydencie w 2016 roku. „To okropna sytuacja. Prokurator generalny Jeff Sessions powinien natychmiast zakończyć to zmanipulowane polowanie na czarownice” - napisał na Twitterze Donald Trump. Krytycy twierdzą, że wpis Trumpa stanowi niedopuszczalną ingerencję w działania niezależnej prokuratury.

Rekordy upałów. IMGW: odnotowaliśmy 35 stopni

W Polsce padają rekordy upałów. 35 stopni odnotowano w Gorzowie Wielkopolskim, 34 w Słubicach i w Poznaniu - poinformowała Małgorzata Tomczuk, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej . - Jutro 34 stopnie na pewno będą w Zielonej Górze, ale nie wykluczamy tam 35 stopni - dodała. Zgodnie z prognozami lekkie ochłodzenie nadejdzie w sobotę. Wyraźną ulgę, zwłaszcza w nocy, odczujemy od poniedziałku.
- Zaczynamy doświadczać zmian klimatu na własnej skórze - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl Michał Kowalewski, klimatolog IMGW.

Więcej o: