74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę "W" zawyją syreny [WIADOMOŚCI DNIA]

74. rocznica Powstania Warszawskiego

Przez cały dzień w stolicy będą się dziś odbywać uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczną się o godz. 9, kulminacyjny punkt przypada na godzinę 17. W godzinę "W" powstańcy, najwyższe rangą władze państwa i mieszkańcy Warszawy oddadzą hołd bohaterom stolicy przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O 17.00 w całym mieście zawyją syreny alarmowe, a wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński apeluje, by na dźwięk syren każdy zatrzymał się, w ten sposób oddając hołd walczącym w 1944 roku. 

POWSTANIE WARSZAWSKIE: 74. rocznica, wspomnienia, obchody

Pocztówki dla powstańców

Od dziś można wysyłać kartki pocztowe do powstańców warszawskich w ramach akcji BohaterON. To trzecia edycja kampanii, w minionych latach do uczestników walk o stolicę wysłano ponad 215 tysięcy pocztówek. W pocztówkach młodzi ludzie dziękują za dokonania powstańców. Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, kartka może być wstępem do nawiązywania międzypokoleniowych znajomości. Więcej na stronie akcji.

Katastrofa samolotu w Meksyku

W Meksyku rozbił się samolot pasażerski. Na jego pokładzie było 97 pasażerów i 4 członków załogi. Rannych zostało około 85 osób, dwie z nich są w stanie krytycznym. Nikt nie zginął.Jak relacjonują pasażerowie, tuż przed katastrofą doszło do dziwnego wstrząsu. Większość pasażerów odniosła tylko lekkie obrażenia i zdołała opuścić wrak samolotu o własnych siłach.

Kulminacja upałów

Pogoda w środę to ciąg dalszy uciążliwych upałów, według prognoz tego dnia może dojść do kulminacji. Temperatura może wynieść nawet 35 stopni, najgoręcej będzie na południowym zachodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega także przed burzami. Wyładowań atmosferycznych możemy spodziewać się niemal w całym kraju. Temperatura maksymalna nie przekroczy 30 stopni jedynie w południowo-wschodniej Polsce, i na krańcach północno-wschodnich.

Świadczenia z programu "Dobry start" (300 plus) drogą tradycyjną

Od dziś wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start" (tzw. 300 plus) można składać nie tylko drogą elektroniczną, ale też drogą papierową. Jak wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska miejscem składania i realizacji wniosków będą te same instytucje, które realizują świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 Plus". Program Dobry Start przewiduje, że rodziny otrzymają raz w roku 300 złotych na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20 roku życia.

Więcej o: