Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca dziś wieczorem; idzie fala upałów [WIADOMOŚCI DNIA]

Sprzeczne relacje z zajścia na proteście ws. sądów

Wczoraj wieczorem tłumy demonstrowały przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Już po oficjalnym zakończeniu doszło do zajścia z policją. Pojawiają się sprzeczne relacje, z jednej strony o użyciu gazu i zachowaniu policjantów, z drugiej - o tym, że to protestujący mieli być agresywni. Policja przyznała, że jeden z funkcjonariuszy "użył ręcznego gazu". Szef MSWiA dziękował policjantom za "profesjonalizm i odpowiedzialne zachowanie".

Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca

Wieczorem będzie można obejrzeć najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca. Rozpocznie się około godziny 21.30 i potrwa godzinę i 43 minuty. Mateusz Wyszyński z Planetarium Niebo Kopernika wyjaśnia, że zjawisko, to wynika z niezwykłego układu Słońca, Ziemi i Księżyca. Zaćmienie Księżyca powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. W tym roku zaćmienie Księżyca będzie rekordowo długie, ponieważ orbita Księżyca jest elipsą i akurat teraz znajduje się on najdalej od Ziemi, tym samym najdłużej będzie pozostawał w jej cieniu.

Fala upałów w Polsce

Od dziś przez najbliższy tydzień w ciągu dnia temperatura w kraju nie spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza. Taka aura może być niebezpieczna, dlatego lekarze zalecają ostrożność i niebagatelizowanie objawów udaru słonecznego. Do Polski napływa ze wschodu i południowego - wschodu bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Daje to temperatury osiągające i przekraczające 30 stopni Celsjusza w cieniu. Upały utrzymają się co najmniej przez tydzień - mówi synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.

Ostatni dzień posiedzenia Senatu

Senat wznawia obrady w ostatnim dniu 64. posiedzenia. Rozpatrzy m.in. ustawy o podatku rolnym, systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt i systemie ubezpieczeń społecznych. Senatorowie zajmą się też zmianą ustawy  Kodeks wyborczy. Nowelizacja zmienia zasady wyboru posłów do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej eksperci Senatu alarmowali, że projekt może łamać unijne prawo.

Vanuatu: ewakuacja wyspy Ambae

Władze Vanuatu w Oceanii ogłosiły stan wyjątkowy i zarządziły obowiązkową ewakuację wszystkich 11 tysięcy mieszkańców wyspy Aoba. Powodem jest seria erupcji wulkanu Manaro, która rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku, a nasiliła się w ostatnich dniach. Departament Meteorologii Vanuatu określił erupcje wulkanu mianem "niebezpieczeństwa bezpośrednio zagrażającemu życiu ludzkiemu".

Pogoda w piątek

Pogoda w piątek. Prawie wszędzie możemy spodziewać się burz. "Bezpieczny" tylko zachód Polski.