W całej Polsce protesty przeciwko zmianom w sądach. Apel o weto prezydenta [WIADOMOŚCI DNIA]

W całej Polsce protesty przeciwko zmianom w sądach

Największy z protestów odbył się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie demonstrujący apelowali do Andrzeja Dudy, by zawetował ostatnią nowelizację ustaw sądowniczych. Przemawiający na proteście na Krakowskim Przedmieściu mówili o zamienianiu państwa w "rządową firmę" oraz postępującej centralizacji kolejnych obszarów w państwie. Pojawiały się ostre porównania do III Rzeszy. Następnie protestujący przemaszerowali przed Sąd Najwyższy.

Wniosek prezydenta ws. referendum przepadł w Senacie

Senat odrzucił wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konstytucyjnego w dniach 10 i 11 listopada. Prezydent chciał, by Polacy wypowiedzieli się na temat kierunków zmian w konstytucji. Senatorowie PO zagłosowali "przeciw", a PiS - wstrzymali się od głosu. "Wiadomości" TVP zinterpretowały wyniki głosowania nad wnioskiem o referendum tak, by winę za jego odrzucenie ponosiła opozycja.

PiS tłumaczy, dlaczego ex-poseł wziął udział w głosowaniach

Politycy Prawa i Sprawiedliwości w końcu odnieśli się do sprawy byłego posła PiS Konrada Głębockiego. Jak się okazało, Głębocki, mianowany ambasadorem RP we Włoszech, brał udział w 175 głosowaniach, mimo tego, że jego mandat wygasł 5 czerwca. Zdaniem wicemarszałka Sejmu doszło do "nieporozumienia", a poseł nie wiedział, że otrzymał nominację na ambasadora. Sprawę skomentowała też kancelaria prezydenta.

Włoscy naukowcy odkryli wodę na Marsie

Naukowcy z Włoch odkryli dowód na istnienie wody na Marsie. Jezioro znajduje się pod pokrywą lodową  w okolicach bieguna południowego Czerwonej Planety. Ma około 20 kilometrów średnicy i znajduje się około 1,5 kilometra pod powierzchnią. To pierwsze takie odkrycie na tej planecie. 

Wyrok ws. wstrzymania ekstradycji do Polski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdził w środę, że sąd jednego unijnego kraju (w tym przypadku Irlandii) musi wstrzymać ekstradycję osoby do drugiego państwa (Polski) jeśli uzna, że takiej osobie groziłby nierzetelny proces i brak dostępu do niezawisłego sądu. Zdaniem Zbigniewa Ziobry TSUE w żadnym punkcie swojego orzeczenia nie stwierdził naruszenia praworządności w Polsce.