"Nieskrępowana i długa" debata w Senacie o referendum Andrzeja Dudy [WIADOMOŚCI DNIA]

Senat pochyli się nad wnioskiem Andrzeja Dudy o referendum

Po południu w Senacie odbędzie się debata nad prezydenckim wnioskiem o rozpisanie referendum o kierunkach zmian w konstytucji. Izba wyższa parlamentu zdecyduje, czy plebiscyt zostanie przeprowadzony. Jak zapowiadał marszałek Senatu Stanisław Karczewski debata będzie "nieskrępowana i długa", a głosowanie może odbyć się dziś wieczorem lub jutro rano. 

Andrzej Duda chce, by 10 i 11 listopada Polacy odpowiedzieli na 10 pytań. Dotyczą one między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej.

Początek prac komisji śledczej ds. VAT

O godzinie 11 w Sejmie rozpocznie pracę komisja śledcza do spraw VAT i akcyzy. W ubiegły piątek Sejm powołał 9-osobowy skład. Komisja ma zbadać prawidłowość działania organów i instytucji państwa, odpowiedzialnych w czasie rządów PO-PSL, czyli w latach 2007-20015 za zapewnienie dochodów z VAT i akcyzy, a także za ściganie przestępstw gospodarczych. Zgodnie z zapowiedzią na stronie Sejmu, na dzisiejszym posiedzeniu komisja ma rozpatrzyć wnioski dowodowe.

Rząd o ASF i pracownikach zawodów medycznych

O godzinie 10 na posiedzenie zbierze się Rada Ministrów. Członkowie rządu przeanalizują 3 propozycje ustaw i 1 projekt uchwały. Wśród tematów m.in. projekt zmian w specustawie dot. zwalczania skutków afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz zmiany w regulacji dotyczącej ustalania minimalnej pensji dla pracowników zawodów medycznych. Nowela przewiduje podział tych pracowników na 11 grup zawodowych z oddzielnymi współczynnikami pracy. Osiąganie minimalnego progu wynagrodzenia ujętego w propozycji zmian ma następować do końca 2021 roku.

Grecja: ponad 20 ofiar pożarów w Attyce

Ponad 20 ofiar pożarów w greckim regionie Attyka - podaje miejscowy rząd. Wybuchły one w poniedziałek po południu na zalesionym obszarze i z powodu silnego wiatru rozprzestrzeniły się. W regionach dotkniętych klęską żywiołową ogłoszono stan wyjątkowy. W związku z kataklizmem premier Grecji Aleksis Tsipras przerwał wizytę w Bośni i Hercegowinie i wrócił do kraju. Grecja zwróciła się też o pomoc do Unii Europejskiej.

Zidentyfikowano napastnika z Toronto

Władze Kanady zidentyfikowały sprawcę niedzielnej strzelaniny w Toronto, w której zginęły 2 osoby, a 13 zostało rannych. Napastnikiem był 29-letni mieszkaniec Toronto Faisal Hussain. Rodzina zabójcy twierdzi, że od dawna cierpiał na zaburzenia psychiczne.

W niedzielny wieczór Hussain otworzył ogień do przechodniów w greckiej dzielnicy Toronto Danforth. Oddał około 20 strzałów, kilkakrotnie przeładowując magazynek pistoletu. Zabił 10-letnią dziewczynkę i 18-letnią kobietę. 13 osób z ranami postrzałowymi trafiło do szpitala. Gdy na miejsce przyjechała policja doszło do wymiany ognia. Napastnik uciekł, ale później znaleziono go zabitego na ulicy. Mężczyzna popełnił samobójstwo.

Pogoda na wtorek

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: