Sejm przyjął nowelizację ustawy o sądownictwie, która dotyczy m.in. procedury obsadzania sędziów w Sądzie Najwyższym i wyboru jego prezesa. Zgodnie z nową ustawą do wskazania prezydentowi kandydata na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego wystarczy obsadzenie 2/3 stanowisk w tej instytucji. W głosowaniu udział wzięło 258 posłów. Za było 230 posłów, przeciw głosowało 24, wstrzymało się 4 posłów. Opozycja w większości nie wzięła udziału w głosowaniu.
Do sprawy zmian w SN odniosła się pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która przebywa w Niemczech w związku z wykładem, jaki wygłosiła w siedzibie niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Według Gersdorf dojdzie do sytuacji, gdy już nic nie będzie można zrobić. - Będę pierwszym prezesem na uchodźstwie - powiedziała.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie również zagłosowali za zmianami w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. W myśl nowych przepisów każdy okręg wyborczy będzie posiadał przypisaną liczbę europarlamentarzystów, będzie ich co najmniej trzech. Rozwiązanie to sprawi, że mniejsze szanse będą mieli kandydaci z małych ugrupowań.
Andrzej Duda podał datę dwudniowego referendum konstytucyjnego. Prezydent chciałby, by Polacy odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących konstytucji 10 i 11 listopada. Wniosek o referendum trafił już do Senatu, natomiast rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła, że termin podany przez prezydenta "uniemożliwiłby" lub "utrudnił" przeprowadzenie referendum.
W Lubece na północy Niemiec około trzydziestoletni mężczyzna zaatakował nożem kuchennym pasażerów w podmiejskim autobusie. 8 osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Sprawca został zatrzymany. Prokuratura nie wyklucza, że incydent miał podłoże terrorystyczne.