Sejm ma zmienić sposób wyboru I prezesa Sądu Najwyższego [WIADOMOŚCI DNIA]

Setki interwencji strażaków i dalsze ostrzenia pogodowe

Po wichurach i ulewach wczoraj straż pożarna interweniowała ponad 1400 razy. Najwięcej interwencji, ponad 400, było w województwie małopolskim. Wiele interwencji zanotowano też w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz łódzkim.Synoptycy na dziś przewidują również możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu. Szczególnie mocno może padać w województwach śląskim i małopolskim. Obowiązują tam ostrzeżenia pogodowe i powodziowe.

W Sejmie ustawa dot. wyboru I prezesa Sądu Najwyższego

Dziś drugi dzień posiedzenia Sejmu. Odbędzie się między innymi pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Prawa o prokuraturze, które de facto wpływa na proces wyboru kierownictwa Sądu Najwyższego. posłowie PiS-u - chcą wprowadzić zmiany w przepisach, które pozwolą przyspieszyć procedurę wyboru sędziów i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. W nowelizacji czytamy między innymi, że do wskazania prezydentowi kandydata na pierwszego prezesa wystarczy obsadzenie 2/3 stanowisk w tej instytucji. 

Rosyjskie władze chcą podwyższyć wiek emerytalny

Rosyjski parlament zajmie się dziś zmianą ustawy o emeryturach. Rząd Dmitrija Miedwiediewa planuje podwyższenie wieku emerytalnego z 60 do 65 lat dla mężczyzn i z 55 do 63 dla kobiet. Rosjanie są oburzeni takimi pomysłami władz i od kilku tygodni wychodzą na ulice. Oficjalnie projekt podwyższenia wieku emerytalnego został zgłoszony przez rząd tuż przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata. Zdaniem komentatorów władze liczyły, że będą mogły przeprowadzić reformę w cieniu mundialu. 

Turcja: koniec 2-letniego stanu wyjątkowego

Koniec stanu wyjątkowego w Turcji. Po 2 latach jego obowiązywania władze w Ankarze postanowiły nie przedłużać go. Obostrzenia wprowadzono po nieudanym puczu sprzed dwóch lat. Na początku - w lipcu 2016 roku, stan wyjątkowy wprowadzono na 3 miesiące. Później siedmiokrotnie go wydłużano o kolejne miesiące. Tym razem władze Turcji postanowiły, że nie będzie przedłużony. Zakończył się o 1:00 w nocy czasu miejscowego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego. Na mocy nadzwyczajnych dekretów blisko 110 000 pracowników sektora publicznego zostało wyrzuconych z pracy, a dziesiątki tysięcy innych zostało zawieszonych. Wiele osób trafiło do więzienia. 

Pogoda w czwartek. Będzie deszczowo i pochmurnie. W centralnej Polsce burze z gradem