Sejm ma zmienić sposób wyboru I prezesa Sądu Najwyższego [WIADOMOŚCI DNIA]

Setki interwencji strażaków i dalsze ostrzenia pogodowe

Po wichurach i ulewach wczoraj straż pożarna interweniowała ponad 1400 razy. Najwięcej interwencji, ponad 400, było w województwie małopolskim. Wiele interwencji zanotowano też w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz łódzkim.Synoptycy na dziś przewidują również możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu. Szczególnie mocno może padać w województwach śląskim i małopolskim. Obowiązują tam ostrzeżenia pogodowe i powodziowe.

W Sejmie ustawa dot. wyboru I prezesa Sądu Najwyższego

Dziś drugi dzień posiedzenia Sejmu. Odbędzie się między innymi pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Prawa o prokuraturze, które de facto wpływa na proces wyboru kierownictwa Sądu Najwyższego. posłowie PiS-u - chcą wprowadzić zmiany w przepisach, które pozwolą przyspieszyć procedurę wyboru sędziów i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. W nowelizacji czytamy między innymi, że do wskazania prezydentowi kandydata na pierwszego prezesa wystarczy obsadzenie 2/3 stanowisk w tej instytucji. 

Rosyjskie władze chcą podwyższyć wiek emerytalny

Rosyjski parlament zajmie się dziś zmianą ustawy o emeryturach. Rząd Dmitrija Miedwiediewa planuje podwyższenie wieku emerytalnego z 60 do 65 lat dla mężczyzn i z 55 do 63 dla kobiet. Rosjanie są oburzeni takimi pomysłami władz i od kilku tygodni wychodzą na ulice. Oficjalnie projekt podwyższenia wieku emerytalnego został zgłoszony przez rząd tuż przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata. Zdaniem komentatorów władze liczyły, że będą mogły przeprowadzić reformę w cieniu mundialu. 

Turcja: koniec 2-letniego stanu wyjątkowego

Koniec stanu wyjątkowego w Turcji. Po 2 latach jego obowiązywania władze w Ankarze postanowiły nie przedłużać go. Obostrzenia wprowadzono po nieudanym puczu sprzed dwóch lat. Na początku - w lipcu 2016 roku, stan wyjątkowy wprowadzono na 3 miesiące. Później siedmiokrotnie go wydłużano o kolejne miesiące. Tym razem władze Turcji postanowiły, że nie będzie przedłużony. Zakończył się o 1:00 w nocy czasu miejscowego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego. Na mocy nadzwyczajnych dekretów blisko 110 000 pracowników sektora publicznego zostało wyrzuconych z pracy, a dziesiątki tysięcy innych zostało zawieszonych. Wiele osób trafiło do więzienia. 

Pogoda w czwartek. Będzie deszczowo i pochmurnie. W centralnej Polsce burze z gradem

Więcej o:
Komentarze (45)
Sejm ma zmienić sposób wyboru I prezesa Sądu Najwyższego [WIADOMOŚCI DNIA]
Zaloguj się
 • nukula4

  Oceniono 25 razy 9

  Pora też zreformować sposób wybierania prezydenta. Przy tak mało ważnej funkcji nie warto angażować kilku procent społeczeństwa do głosowania. Zdecydowanie wystarczy wskazanie prezesa ... Państwo powinno być przyjazne i tańsze!

 • uo.rety

  Oceniono 4 razy 4

  Nie prościej byłoby po prostu uchwalić tylko jeden artykuł:
  "I Prezesa Sądu Najwyższego mianuje Pierwszy Obatel Żoliborza, Jarosław Mlask-Kaczyński Mądry Zawsze Prawiczek, według własnego widzimisię i może go w każdej chwili odwołać."
  Później nie będzie trzeba tracić czasu na poprawki i błędy w ustawie.

 • damtek

  Oceniono 4 razy 4

  Uśmieszki na twarzach polityków PiS świadczą wyłącznie o poczuciu ich absolutnej bezkarności. Wiedzą, że domknięcie zamachu na sądownictwo do gwarancja nietykalności dla ludzi PiS. Każda władza autorytarna tak myśli. I każda władza autorytarna upada. Jak upadnie PiS.
  A.Myrcha/twitter

 • damtek

  Oceniono 4 razy 4

  W czasie debaty na twarzach posłów PiS, lekceważące albo zadowolone uśmiechy i wyraźne znudzenie. Do tego kpiące komentarze. Po sali znów krąży przestępca Wąsik. Pilnuje by wszystko poszło po jego myśli
  wojciech czuchnowski/twitter

 • 2.rw

  Oceniono 3 razy 3

  Nie Sejm ma zmienić, tylko PIS.

 • kandrzej1

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe cz pisowskie marionetki będą chociaż wiedziały za czym głosują? Przecież nie ma ich na debacie a tylko w wejściu na salę obrad dostaną rozkazy w których głosowaniach jak mają podnosić łapki. Sedna głosowań władcy nie uznają za stosowne przekazać swoim marionetkom.

 • damtek

  Oceniono 9 razy 3

  Nadchodzi Czarny Czwartek Polskiej Demokracji. Podczas najbliższych sejmowych obrad możliwy jest każdy scenariusz. A każdy scenariusz władzy może odwrócić opór obywatelski. Bądźmy przed Sejmem od 9.00. Obserwujcie przekazy medialne.
  #SejmJestNasz
  #PresjaMaSens
  #NiezawisłeSądy
  Obywatele RP

 • realistas

  Oceniono 15 razy 3

  Lenin też zaczynał panowanie od zmiany sądów. Zaczęli sądzić bolszewicy. Teraz też tak mamy. W rządzie są ludzie pokroju Dzierżyńskiego. Torturami zmuszali do wyznania "prawdy".

 • hiperon59b

  Oceniono 11 razy 3

  Sejm zaczyna obrady o dziewiątej to znaczy że Prezesa nie będzie. Nie ma kto go przynieść do sejmu czy może Prezes jest już w szpitalu i naprawiają mu kolano.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX